Pazar… Pazar… 2014/30

Pazar… Pazar…

Hadi seçim sandığına… Herkes görevini yapsın… Hayırlısı olsun!
Çatışma ve savaş komşularımızı tehdit ediyor; aman bizden uzak dursun!
Yağmur ve fırtınalarla dolu bir hafta geçirdik; herkese geçmiş olsun!

Bazen içimizi ısıtan küçük şeyler görürüz ve mutlu oluruz; “İnsanlık ölmemiş…” deriz!

28 Aralık 2013 tarihinde aşağıdaki cümleleri paylaşmıştım burada: “Akmerkez’deyiz; sinema öncesi KFC’den atıştırırken, yanımıza bir poşetle gelip, sokak hayvanları için bizden kemikleri isteyen genç hanımın davranışı bizi çok mutlu etti… Herkese örnek olsun…”

Bu hafta içinde Antakya’ya gittiğimde yeni açılmış olan Palladium Alışveriş Merkezini de gezdim. Yemek katına çıktığımda masaların ortasına yapıştırılmış birer çıkartma ve üzerindeki yazılar dikkatimi çekti! Çok masum bakan bir kedi ve köpek fotoğrafının yanında şu cümleler vardı:

“Onlar kürdan değil, yemek bekliyor.
Değerli ziyaretçilerimiz, alışveriş merkezinin yemek artıkları ayrıştırılarak, hayvan barınağına gönderilmektedir. Fakat yemeklerin içine atılan kürdanlar, sevimli dostlarımıza zarar vermektedir.
Lütfen yemek artıklarının içine kürdan bırakmamaya özen gösteriniz.
Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.”

Bu nasıl bir güzel yaklaşımdır!? Bu ne anlamlı bir çalışmadır!? Yaklaşık 7 ay önce Akmerkez’deki bireysel gayreti ile beni çok etkileyen genç hanımdan sonra, böyle bir çalışmanın kurumsal olarak yapıldığını görmek beni çok mutlu etti…

Bir pazarlamacı gözü ile buna iyi bir “Halkla İlişkiler”, “Sosyal Sorumluluk Projesi” veya “Word of Mouth” (Ağızdan ağıza reklam) projesi diyebilirdim. Ama bu çok daha anlamlı bir çalışma olmuş. Birçok ülkede ve Türkiye’de onlarca AVM gezdim. Belki benim gözümden kaçmış olabilir, ama böyle bir çalışmayı başka hiç bir yerde görmedim, duymadım… Bunu düşünen ve hayata geçirenleri yürekten kutluyorum!

25 Temmuz 2014 tarihli yazımda Antakya’nın hoşgörüsü ve medeniyetinden söz etmiştim, işte bunu kanıtlayan bir örnek daha… Sadece insanlara karşı değil, hayatımızda çok önemli bir yeri olan hayvan dostlarımıza yaklaşımları bile, şaşırtacak derecede nazik ve düşünceli. Keza, cümleler bile özenle seçilmiş!

Benzer çalışmaları başka alışveriş merkezlerinde ve lokantalarda da görmek istiyoruz. Öyle değil mi dostlar?

İyi Pazarlar 

2014/30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir