Pazar… Pazar… 2014/45

Pazar… Pazar…

Bilgisayar alanındaki baş döndürücü hızdaki gelişmeler, bir taraftan bizleri şaşırtırken, bir taraftan da hayatımızı büyük bir ölçüde kolaylaştırmaktadır.
Cep telefonlarımız neredeyse, birer uzvumuz oldu! Cep telefonumuz olmadan, sokağa bile çıkamıyoruz desek, sanıyorum yanlış olmaz. Bilgisayarlar da küçüldü ve birer “Laptop” veya “Tablet” haline geldi. Artık her yere Laptop veya Tablet bilgisayarlarımızı da götürüyor, kitap okumak istediğimizde bile yüklediğimiz e-kitapları okuyoruz.

Pek çok kimse ilk bilgisayarın ABD’li bilim adamları J.P. Eckert ve J.W. Mauchly tarafından Pensilvanya Üniversitesi’nin Moore Elektrik Mühendisliği Okulunda üretilen “Eniac” olduğunu bilir. (1)

Peki, taşınabilir bilgisayarların fikir babasının kim olduğunu biliyor musunuz?

Genelde aklımıza Apple, IBM veya Microsoft gelir, ama aslında dizüstü ve tablet bilgisayarı ilk düşünen ve geliştiren Alan Kay’dir.

Alan Kay (1940 – ….), Xerox’un araştırma geliştirme merkezinde çalıştığı dönemlerde, çocukların basit işlemleri yapabilmesi ve öğrencilere dağıtılması için, 1968 yılında “Dynabook” adlı taşınabilir bilgisayarı tasarlamıştır. (2)

Fakat o zamanın teknolojik yetersizliklerinden ve maliyetin yüksek olmasından dolayı, Dynabook’un seri üretimine geçilememiştir. İlk seri üretime geçirilen taşınabilir bilgisayar ise, 1981 yılında, Adam Osborne tarafından geliştirilen, Lee Felsenstein tarafından tasarlanan ve Amerikan Osborne firması tarafından üretilen Osborne 1 olmuştur. (3)

Alan Kay, o dönemlerde bu fikrini hayata geçiremese de, 2005 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından başlatılan ve dünyanın özellikle gelişmekte olan bölgelerinde yaşayan çocukların, bilgiye ve çağdaş eğitim araçlarına ulaşabilmeleri için üretilen dizüstü bilgisayarların dağıtıldığı ve kâr amacı gütmeyen “Her Çoçuğa Bir Dizüstü Bilgisayar” (One Laptop per Child – OLPC ) eğitim projesinde gönüllü olarak çalışmıştır.

Geçen haftaki yazımda inovasyondan söz etmiştim. Bu hafta da, gerçek bir inovasyon örneği olarak, kullandığı bilgisayarın ağır ve hantal bir yapıda olduğunu fark edip, bilgisayarın taşınabilir olmasını tasarlayan Alan Kay’in fikrini ve girişimini anlatmak istedim.

İyi Pazarlar 

(1) http://cayfer.bilkent.edu.tr/~cayfer/kkb/19-56.pdf
(2) http://en.wikipedia.org/wiki/Dynabook
(3) http://tr.wikipedia.org/wiki/Osborne_1

2014/46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir