KİTAP ÖNERİM – 55

KİTAP ÖNERİM – 55

“Bilim Gazeteciliği”nin önde gelen isimlerinden olan Vefa Lisesi ve Berlin Hür Üniversitesi Otto Suhr Enstitüsü’den Siyaset Bilimi mezunu değerli Gazeteci ve Yazar Orhan Bursalı’nın kaleme aldığı “Aziz Sancar ve Nobel’in Öyküsü” isimli kitap, Mardin’in Savur ilçesinden Stockholm’deki Nobel törenine uzanan müthiş bir başarı öyküsünü anlatmaktadır.

Aziz Sancar kuşkusuz son yüzyılda ülkemizin yetiştirdiği en değerli bilim adamlarından biridir ve ülkemizin yüz akıdır.

Laboratuvarlarda geçen bir ömrün ve bilim dünyasını sarsan keşiflerin yanı sıra, Aziz Sancar’ın özel dünyasına bu kitabın sayesinde yakından bakma ve kişiliğini, tutkularını, disiplinini, azmini, kelimenin tam anlamıyla dört dörtlük portresini tanıma şansımız olmaktadır.

Bence kitabın en can alıcı bölümü, 44 ile 47. sayfalar arasında Aziz Sancar’ın kişiliğini anlatan ve ağabeyi Kenan Sancar tarafından aktarılan üç öyküdür.

Aziz Sancar’ın şu sözü bence onun tüm yaşam felsefesini anlamamızı sağlamaktadır: “Nobel almak güzel ama ondan daha güzel olan şey Nobel’i almaya giden yol ve yapılan keşiflerdir.”

Bu biyografi kitabından bilim, edebiyat, sanat, spor ve müzikle uğraşan tüm gençlerimizin feyz alarak, gelecek yıllarda tüm milletimizi gururlandıracak başarılara imza atmalarını ve dünyaca ünlü nice ödüller almalarını diliyorum.

23.12.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir