KİTAP ÖNERİM – 56

KİTAP ÖNERİM – 56

Günümüzde İnternet coğrafya, maliyet ve zamanla ilgili engelleri ortadan kaldırdı. Tüm bloglar ve sosyal network ağları, mevcut takımların daha da büyümelerine ve yeni takımların oluşmasını sağladı.

Bana göre dünyanın en iyi pazarlamacılarından biri olan Seth Godin’in “Takım Oyunu” isimli cep kitabı özellikle yöneticileri ve takım liderlerini çalışanlarını, müşterilerini, yatırımcılarını ve benzer takipçilerini yönetebilmeleri için karşılarına çıkan fırsatları düşünmeye sevk edecek.

Günümüzde bir şeyler yapmak için yeni yöntemler bulmak, yeni işler, yeni fırsatlar ve yeni yüzler eskiden olduğundan çok daha önemli hale geliyor.

Kitaptan bazı satır başlarını aktarmak isterim:

Pazarlama fiili pazarı değiştirdi. Pazar artık, ortalama insanların yaptıkları ortalama işlerden çok daha az etkileniyor ve göz boyayan, abartılı ve pahalı reklamlar da eskisi gibi pazarı etkilemiyor. Bugün pazar değişim istiyor.

“1906’da Kuruldu” demek eskiden önemliydi. Günümüzde ise sorumluluk önemli!

Yönetim, bilinen bir işi yapabilmek için kaynakları idare etmektir. Yöneticiler daha önce gördükleri bir süreci idare ederler ve bu süreci mümkün olduğunca hızlı ve ucuza gerçekleştirmek için dış dünyaya tepki verirler.

Liderlik ise, inandığı konuda bir değişimi gerçekleştirmektir.
Liderlerin takipçileri vardır.
Yöneticilerin ise çalışanları.
Yöneticiler ıvır zıvır üretirler.
Liderler ise değişim.

Ekip liderleri ve yöneticilerinin mutlaka okumaları gerektiğini düşünüyorum…

30.12.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir