KİTAP ÖNERİM – 65

KİTAP ÖNERİM – 65

Şehitler verdiğimiz bugünlerde, elim eski tarih kitaplarıma gidiyor ve dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı liderlerinden Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonunu bir kez daha okuyup, anlamaya çalışıyorum.

19. yüzyılda yaşamasına rağmen, geleceği bu kadar doğru okuyabilen dünyada başka bir lider olduğunu tahmin etmiyorum. Dün, ilk defa 1997 yılında okuduğum Can Kapyalı’nın “Ataçağ” isimli kitabına gözüm ilişti.

Değerli yazar Can Kapyalı kitabı ile ilgili özetle şöyle yazıyor:

“Tarihimiz olan ve altıyüz yıl hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun dünya tarihinde bir çağ açmakla vurduğu damga, biz Türkler için övünülecek bir olaydır. Son yüzyılda, özellikle de yaşanan iki dünya savaşıyla, insanlığın yeni bir dünya düzeni kurulması arayışları içine girmesi ve bu aşamada parçalanmak, yok olmakla yüzyüze gelen vatan ve insanımızın, Atatürk önderliğinde devrim ve evrimler savaşımı içinde bir cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması, daha da övünç verici bir olaydır. Daha da övünç vericidir, çünkü birincisi çok güç bir zafer kazanılması, ikincisi ise işgalci zafer çığlıkları eşliğinde ölümü beklenen “Hasta Adam”ın canlılık kazanarak hayata dönüşüdür.

Diriliş olarak da adlandırabileceğimiz bu hayata dönüş, elbette eskinin bir devamı olarak anlaşılmamalıdır. Bu diriliş çağını yakalayamayan, çağcıl hamlelerden yoksun kalan 40 milyonluk Osmanlı toplumunda, 10 milyon Türkün benliğini bulması ve ümmetçilikten sıyrılarak millet olmasıdır.”

Türk Tarihi Dergisi başta olmak üzere, çeşitli kurum ve kuruluşlara yazılar yazmış ve projeler hazırlamış, Fransa, Belçika, Polonya ve Kıbrıs için sanatsal ağırlıklı tanıtım projeleri gerçekleştirmiş, 246 radyo oyunu yazarı Can Kapyalı’nın bu değerli kitabını kitapevlerinde bulmanız biraz zor olabilir; ancak internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar dilerim…

03.03.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir