KİTAP ÖNERİM – 66

KİTAP ÖNERİM – 66

Doğum ve ölüm tarihleri kesin olarak bilinmeyen, Sun Tzu Wu ya da “Sun Usta”, şimdiki Çin’in yerinde olan “Wu” devletinde, M.Ö. 500 yıllarında yaşadığı tahmin edilen ünlü bir general, filozof ve askeri stratejisttir.

Aynı yıllarda yazılmış askeri bir strateji kitabı olan “Savaş Sanatı”, Çin’de eski dönemlerden beri kullanılan savaş teknikleri üzerine Sun Tzu’nun yaptığı sohbetlerin bir araya getirildiği bir eserdir.

Devlet yönetimi ile Taoculuğu kaynaştıran ve genel olarak askeri strateji ve savaş taktiklerini temel alan bu yapıt, askeri konuların dışında, iş ve hukuk dünyasında da etkili bir kaynak olarak kabul edilmektedir.

Ancak 12. Yüzyıldan başlayarak, bazı uzmanlar Sun Wu’nun varlığını sorgulamıştır. Bunun temel nedeni, Zuo’nun “İlkbahar ve Sonbahar Dönemi Tarihi Olayları” adlı eserinde adının geçmemesidir. Sima Qian’nın “Büyük Tarihçi’nin Kayıtları” adlı eserinden önce Sun Wu ismine rastlanmamaktadır. Bu yüzden de Sun Wu’nun “Gezgin Savaşçı” anlamına gelen takma bir isim olduğu düşünülmüştür.

Ama ne olursa olsun, bu eser sadece geçmiş yüzyıllarda değil, günümüzde ve gelecekte de sadece askeri ve hukuk alanlarında değil, her türlü yönetim, satış, pazarlama ve rekabet stratejilerinde çok değerli fikirler üretmek için kaynak olmaya devam edecektir.

Kitaptan listelediğim bazı başlıkları okuduğunuzda, günümüz işletmeleri için konuların ne kadar önemli ve benzer olduğunu fark edeceksiniz:

• Planlama
• Stratejik Saldırı
• Enerji
• Zayıf ve Güçlü Noktalar
• Manevra
• Taktik Çeşitlemeleri

Özellikle değişen pazar koşulları karşısında rekabetçi ve gelecekte de var olabilmek açısından, büyük veya küçük işletme yöneticilerinin bu kitaba bir göz atmalarında ve savaş taktiklerini birer metafor olarak kabul ederek, söz edilen kavramları içselleştirmelerinde ve güncelleyerek uygulamalarında fayda olduğunu düşünüyorum.

Keyifli okumalar dilerim ?

10.03.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir