Pazar… Pazar… 2018/219

Pazar… Pazar…

Geçen hafta tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi’ni yazdığım için, aynı tarihe denk gelen başka bir olayı yazmaya yer kalmadı. O nedenle biraz gecikmeli olsa da, bu hafta yazmaya karar verdim…

Günümüzden tam 15 yıl önce, 16 Mart 2003 tarihinde, isimsiz bir kahraman tarih sayfalarında yerini aldı…

Bir çok kimsenin adını hiç duymadığı Rachel Corrie, 10 Nisan 1979 tarihinde ABD’de dünyaya geldi. Washington’da büyüdü. The Evergeen State College’da sanat dersleri aldı.

Refah ve huzur içinde yaşamayı tercih etmek yerine, yüreğindeki insan sevgisi ve insanlara yapılan haksızlığa karşı beslediği duyguları onu harekete geçirdi.

Okul döneminde üç yıl boyunca gönüllü olarak, akıl hastalarını ziyaret etti ve “Barış Gönüllüsü” oldu. Okulunun son senesinde Gazze’ye gidip, Oympia ve Refah arasında “Kardeş şehir” projesini başlatmak amacıyla bağımsız bir öğrenim programı önerdi. Eğer ilgiyi üzerlerinde tutabilirse, İsrail Ordusu’nun Gazze’de bir kıyım yapamayacağına inanıyordu.

Gazze’ye geldiğinin ikinci ayında İsrail Ordusu’nun şiddet dışı eylemlerle engel olmaya çalışan Uluslararası Dayanışma Hareketi (ISM-International Solidarity Movement) aktivistleriyle tanıştı ve gruba üye oldu.

16 Mart 2003 tarihinde Filistinlilere ait evlerin yıkılmaması için buldozerin önüne geçmiş ve yıkımın durdurulması için direnişe destek veriyordu. Ancak araç onu paletleri altında aldı ve 24 yaşında iken hayatını kaybetti. Onun ölümü dünyada büyük yankı uyandırdı.

Rachel, Filistin’deyken annesine yazdığı mektupların birinde şöyle diyordu: “Dünyanın böyle korkunç bir hale gelmesine göz yumuşumuza tanıklık etmek, canımı yakıyor…”

Dünyanın birçok yerinde Rachel Corrie adına çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi, adına yazılan bir oyun, 2006 yılında Londra Playhouse Theatre’da sahnelendi.

Rachel Corrie’nin anısına 12 Mayıs 2010 tarihinde Özgür Gazze Hareketi’ne ait gemiye MV Rachel Corrie adı verildi.

Basın toplantısı düzenleyip, takım elbisenin üzerine kefen saranları gördükçe, yüreğindeki insan sevgisi ve adalet duygusu ile ölümü göze alan Rachel Corrie’e ve onun gibi kahramanlara olan saygım artıyor…

Rachel’i ölümünün 15. yılında adının sonsuza dek hatırlanması dileği ile anıyorum…

İyi Pazarlar…

2018/219

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir