Satış Guruları’nın Paylaşımı…

“Pazarlama Ne İş Yapar?”

İşletmelerin en önemli birimlerinden biri “Pazarlama” bölümüdür. Burada bir parantez açalım; pazarlama ile satış birbirinden farklı departmanlardır. Genel olarak ikisinin de aynı işi yaptıkları düşünülür veya birbirine karıştırılır. Oysa bu yazının içinde değineceğim gibi, pazarlama, satıştan çok daha farklı bir iş yapar. Ancak satış birimi ile çok yakın temasta çalışır, satış biriminden gelen bilgilerle (Raporlarla) hareket eder ve müşterilerle iletişimde bulunur.

Orta ve küçük ölçekli işletmelerde her iki departman için ayrı ayrı yönetici ve kadro atamak maliyetli olduğundan veya işletmenin içinde bulunduğu sektöre özelliklerine göre, satış ve pazarlama görevlerini birlikte yürüten yöneticiler bulunmaktadır. İşletmeler büyüdükçe ve özellikle de rekabet arttıkça, pazarlamanın önemine varılmakta ve ayrı pazarlama birimleri kurulmaktadır.

“Pazarlama”, pazarın yapısı, pazarın büyüklüğü, pazarın talebi, pazara uygun ürünü, pazarın gelişimini inceleyen endüstriyel bir bilimdir.

Peki…

Makalenin Devamı : https://goo.gl/upkEQ5

Yazar: Hakan Okay

www.satisgurulari.com
.
.
.
.
.

#hakanokay #pazarlama #ne # #yapar #satışguruları #satışgurularıplatformu#satış #pazarlama #satışmakaleleri #satışyazıları #pazarlamamakaleleri#pazarlamayazıları #seminer #eğitim #kişiselgelişim #firmarehberi#satışrehberi #satışdesteği #satıştaktikleri #satışstratejileri #satışteknikleri#pazarlamateknikleri #pazarlamastratejileri #pazarlamataktikleri#pazarlamarehberi #satıştabaşarı #pazarlamabaşarısı #kişiselgelişimkonuları#kişiselgelişimkitapları #kişiselgelişimyazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir