Pazartesi Sendromu Atlatma – 48

Pazartesi Sendromu Atlatma – 48

Geçen hafta İtalya’ya indik, o halde devam edelim…
İtalya deyince Adriano Celentano’dan söz etmemek olmaz!

Adriano Celentano, 1938 yılında Milan’ın Via Gluck şehrinde doğmuştur. Hayatının bir döneminde saat tamirciği yapan Adriano Celentano, bir kadının ona tamir için verdiği ve almaya gelmediği saatin kendisi için uğurlu olduğunu düşünmektedir. Yazdığı şarkılar ve besteleri sonrasında kısa sürede üne kavuşmuştur.

Hayranı olduğu Elvis Presley, 1950’li yılların rock devrimi ve Amerikalı aktör Jerry Lewis’in de katkılarıyla 50 yıldır ününü koruyan Adriano Celentano, İtalya’nın en çok albüm satan sanatçısı ünvanına sahiptir. Bir çok TV şovunda ve filmde bulunmuştur. Ayrıca son yıllarda kendine özgü yürüyüşü ve yüz ifadeleriyle yeni bir komedi türünün yaratıcısı olmuştur.

Özellikle 1970 ve 1980’li yıllarda oynadığı filmler, en çok izlenen filmler arasında almış ve Adriano Celentano bu filmlerden büyük başarı elde etmiştir. Eleştirmenler en iyi filminin, 1968 yılında rol aldığı ve Pietro Germi tarafından yönetilen “Serafino” olduğunu söylerler.

Dünya çapında bilinen rollerinden biri Mel Gibson’un başrolünü oynadığı “The Passion of the Christ” filminde oynadığı Şeytan’dır. Yönettiği 7 filmde en çok rol verdiği isimler Ornella Muti, Eleonora Giorgi ve eşi Claudia Mori’dir.

40 adet albümü, 29 stüdyo albümü, 3 canlı albümü ve 8 adet derleme albümü vardır. En ünlü şarkıları, bir milyondan satan “La coppia piu’ bella del mondo”, altın plak ödüllü “Azzurro” ve “Prisencolinensinainciusol”’dur.

Güfteci, komedyen, aktör, fim yönetmeni ve televizyon sunucusu Adriano Celentano, 2005 yılından itibaren vejeteryan olduğunu duyurmuştur ve sıkı bir hayvan hakları korucusudur. Büyük bir futbol fanı olan Adriano Celentano, Milan takımını desteklemesiyle bilinmektedir.

Bu hafta size insana inanılmaz derecede yüksek enerji veren “Azzurro” (Mavi) isimli parçasını paylaşıyorum:

İyi Haftalar 🙂

14.05.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir