KİTAP ÖNERİM – 75

KİTAP ÖNERİM – 75

Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı…

Türk Milleti için bu tarihin önemi çok büyük!

Daha önce 3 kitabını önerdiğim Değerli Yazar Nurten Arslan, 4. Kitabı “Dönemeç”te, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinde başlıyor ve 18 Aralık 1919 tarihine kadar geçen 7 aylık sürede yaşanan en kritik olayları anlatıyor.

Samsun’da başlayan kıvılcımın, tüm Anadolu’da ateşe dönüşmesini ve sonunda topyekun Kurtuluş Savaşı’na girişimizin detaylarını destansı bir dille okura sunan bu eser, nefes almadan tarihin kıyıda köşede kalmış gerçeklerini gün yüzüne çıkarmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün bile ders olacak nitelikteki şu sözlerini size sunmak istiyorum:

“İstanbul’dakiler bir Amerikan mandası tutturmuş gidiyor. Bu kesinlikle olmayacaktır.

Türkiye tam istiklaline kavuşacaktır. Bunu istemeye devam edeceğiz ve başaracağız. Anladığıma göre, İstanbul’daki zevat bizi, Amerika’da Wilson’a, senatoya, kongreye müracaat ettirmek ve bütün Türk milleti adına istenen bir manda oyununa düşürmek istiyorlar.

Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Öyle bir manda verilecekmiş yahut istenecekmiş ki hukuki hükümdarlığımıza, hariçte temsil hakkımıza, kültür istiklalimize ve vatan bütünlüğümüze dokunulmayacakmış. Buna ve böylesine sadece Amerikalılar değil, çocuklar bile güler. Her şeyin başında Amerikalılar, kendilerine hiçbir menfaat temin etmeyen böyle bir mandayı niçin kabul etsinler? Amerikalılar bizim kara gözlerimize mi âşıktırlar?

Bu ne hayaldir ve bu ne gaflettir!

Hayır paşalar hayır! Hayır beyefendiler hayır!

Hayır hanımefendiler hayır! Manda yok!

Ya istiklâl, ya ölüm var!”

19.05.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir