Pazartesi Sendromu Atlatma – 60

Pazartesi Sendromu Atlatma – 60

Yaz mevsimine uygun bir parça daha dinleyelim mi?

1945 yılında Jamaika’da doğan asıl ismi Robert Nesta Marley olan söz yazarı, şarkıcı ve gitarist Bob Marley, 5 yaşındayken, annesi Kingston’a taşınmaya karar vermiş ve orada yaşamı boyunca en iyi arkadaşlarından biri olacak olan Bunny Livingston ile tanışmıştır. Bob ve Bunny, o yıllardan beri müzik ile uğraşmışlar.

Bob Marley, reggae müziğinin Jamaika sınırlarını aşıp, tüm dünyaya duyurulmasını sağlayan müzisyenlerin başında gelir ve müzik otoriteleri tarafından reggae müziğinin kralı olarak ifade edilir.

Peter Tosh ve Bunny Livingston ile birlikte kurduğu “The Wailers” grubu ile müziğe profesyonel olarak başlamıştır.

“Get Up, Stand Up” adlı şarkısı popüler olmakla birlikte sosyal karmaşayı konu edinir. Ancak “No Woman No Cry” gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır.

Afrika’ya yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olması nedeniyle, 1978 yılında Birleşmiş Milletler’den “Barış Madalyası” ödülünü aldı. Aynı yıl, Jamaika’da insancıl yardım amacıyla konser vermiştir.

“I Shot The Sheriff” ve “Get Up, Stand Up” gibi şarkıları, sonraki zamanlarda ünlü sanatçı Eric Clapton tarafından yeniden düzenlenmiştir.

1981 yılında, daha 31 yaşındayken hayata gözlerini yuman Bob Marley, unutulmaz eserleri ve yapmış olduğu manevi değer taşıyan yardım çalışmaları ile dünya müziğinin önemli efsanelerinden biridir.

Bu hafta size en keyifli parçalarından biri olan “Could You Be Loved”ı paylaşıyorum:

İyi Haftalar ???

06.08.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir