SALI SOHBETİ – 43

MANKEN BAYILDI

Yeni bir erkek parfümü hazırlamıştık ve artık pazara verme zamanı gelmişti. Bir lansman gecesi düzenleme kararı aldık. Bu tip lansman geceleri bayileri heyecanlandırmak ve satışa motive etmek açısından çok faydalıdır. Aynı zamanda bayilerle satış ekibinin daha çok kaynaşmasını sağlar ve henüz ürünün siparişini vermeyen bayileri de ikna etmek için mükemmel bir fırsattır.

Yeni erkek parfümümüzün ismi “Capitol”dü. Çok büyük bir tesadüf eseri olarak, yeni parfümümüzün lansmanı, Altunizade’de bulunan Capitol Alışveriş Merkezi’nin açılışı ile hemen hemen aynı günlere denk geldi.

Tüm hazırlıkları yaptık ve lansman gecesine bayilerimizi davet ettik. Yemekten önce bir salonda bayilerimizi ve basın mensuplarını topladık, Capitol parfümünün tanıtımını yapmak üzere, satış müdürü Fikret Bey bir konuşma yapacaktı.

Konuşma kürsüsünün yanına, uzun boylu iki manken kızın durmasını istedik. Kızlar Capitol parfümünün kutu rengi olan açık mavi elbise giymişlerdi. Hazırladığımız senaryoya göre, Fikret Bey konuşmasını tamamladığında, arkadan perde açılacak ve dev bir Capitol şişesi ortaya çıkacaktı. Manken kızlar da parfümün küçük numunelerini davetlilere dağıtacaklardı. Her şey plana uygun gidiyordu. Fikret Bey konuşmasını biraz uzattı, kızlar sahnenin iki yanında ayakta duruyorlardı. Herkes Fikret Beyi dinlerken, birden bire sahnenin sol tarafındaki manken kız sahnede yere yığılarak bayıldı.

Salonda bir anda bir uğultu başladı, ben hemen mankenin yanına koştum, benimle birlikte birkaç kişi daha geldi. Fikret Bey de çok şaşırdı ve konuşmasını kesti.

Manken kızı sahnenin arkasına aldık. Konuşmaya birkaç dakika ara verdik. Sahnenin arka tarafında kız kendine geldi, sonradan öğrendiğime göre, kız zamanı olmadığı için sabahtan beri pek bir şey yememiş ve uzun süre ayakta durmaktan dolayı bayılmıştı.

Başka bir sağlık problemi olmadığını anladıktan sonra, garsonlardan kıza yiyecek bir şeyler vermelerini istedim ve tekrar salona dönerek, şaşkınlık içinde bekleyen konuklara “Sevgili Konuklarımız, herhangi bir sorun yok, arkadaşımız yeni erkek parfümümüze bayılmış. Yeni parfümümüze tüm bayanlar bayılacak…” dedim. Salonda gülüşmeler oldu, hatta ön koltuklarda oturan bir davetlinin yanındakine gülerek “Dedim sana, mahsus yapmışlar, hepsi senaryoymuş…” dediğini duydum. Oysa senaryo değildi ve kız da gerçekten bayılmıştı. Fikret Bey de konuşmasını tamamlayarak parfümü konuklara tanıttı.

Bu olaydan sonra, her türlü aktivite veya etkinlikte görev alacak elemanlara, karınlarının aç olup olmadığını sormaya başladım. Bu tip etkinliklerde görev alan elemanlar, genellikle şehrin uzak semtlerinden ve çoğu zaman da dinlenmeden veya karınlarını doyuracak zaman bulamadan gelmiş oluyorlar. Hatta yıllar sonra bile hâlâ çeşitli etkinliklerde görev yapacak “Freelance” çalışacak elemanlara eğitim verirken, “Aktivite öncesi erken yatın, dinlenin, karnınızı iyice doyurun, enerjiniz düşmesin…” önerisinde bulunuyorum.

08 Ekim 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir