Pazar…Pazar… 2020/327

Pazar…Pazar…

ONLINE STUDYO SERGİSİ

T.C. Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, Değerli Hocam Dr.Öğr.Üyesi Tuğba Erdil Polat’ın önderliğinde Türkiye’deki Mimarlık Okulları arasında bir ilk olarak Online Studyo Sergilerini açtılar.

Online derslerin genellikle çok etkili olmadığı düşünülür, ama bazen de öğrenciler kendileri daha rahat ifade etme imkânı bulabilirler. İşte bu sergiyi açma fikri Sevgili Tuğba Hocamın, online derste öğrencileri ile yapmış olduğu “Beyin fırtınası” ile ortaya çıkmış.

Bu fikirle birlikte, eserleri en iyi sekilde sunabilecekleri bir platform arayışına girmişler ve Artstation Sitesinin hem ücretsiz olması, hem “Open Access” ile herkesin erişimine açık olması, hem de özellikle resim grafik ve üç boyutlu görselleştirme sanatcılarının işlerini sergilediği “Güzel Sanatlar” odaklı bir platform olması, bu sitenin tercik edilmesini sağlamış.

Bu çalışma sayesinde, özellikle sanatçıların eserlerini sergilemek ve duyurmak için zaten sınırlı sayıda olan ve yeni sanatçılardan ziyade, belli başlı tanınmış sanatçılara, kimi zaman yüksek ücretlerle sergilerin açıldığı bu dönemde, yeni dönüşüm sürecinden öğrencilerin de pay alabileceğini düşünmüşler.

Öğrencilerin bu sergisi, ticari kaygı gütmeyen, öğrenci işlerini ve mimarlıkta farklı disiplinlerin bir arada etüd edildiğinde, nasıl yaratıcı sonuçlar çıkarabileceğini deşifre etmeye yönelik bir sergi olmuş.

Değişimin eşiğinde giderek dijitalleşen dünya düzeninde, özellikle güzel sanatlar alanında da bu gibi yaklaşımların, hem akademik, hem de profesyonel sanatçıların bakış açısında büyük değişimler göstereceğini, insanlarin sanatçıların eserlerini daha farklı platformlarda sergileyebilecekleri bir dünya düzenine doğru gittiğimiz konusunda, ben de Sevgili Tuğba Hocam ve öğrencileri ile aynı fikirdeyim.

https://www.artstation.com/tubaerdil

Böylesi çalışmaların artmasını ve diğer okullara örnek olmasını dilerim…

İyi Pazarlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir