Pazar… Pazar… 2015/102

Pazar… Pazar…

Bu yılın son Pazar yazısı olduğu için, kaleme alırken öyle bir geçirdiğimiz yılı düşündüm. Gerçekten hem ülkemiz, hem de dünyamız için zor bir yıl geçirdik…

Şimdi umutlarımızı ve her şeyin daha iyi olması dileklerimizi yeni yıla taşıyoruz….

Şimdi lütfen sabah kahvenizi içerken, ekteki videoyu izleyiniz.

Bu konser Viyana’da her yıl düzenlenen yeni yıl konserinden Johann Strauss’un Radetzky Marşı’dır. Viyana Filarmoni Orkestrası’nın 2014 yılının son gününde gerçekleştirdiği bu konserde, müziğin coşturucu ritmi ve güzelliğini izlerken, orkestra şefinin tüm orkestra elemanlarının arasında dolaşıp, teker teker tüm yıl gösterdikleri gayretleri için kendilerine teşekkür ettiğini, müziği kesilmeden devam ettirdiğini ve bu arada coşan seyirciyi de yöneterek onları da müziğin içine aldığını göreceksiniz.

Bence bu videonun çok fazla anlamı var. Nasıl ki orkestra şefleri birbirinden farklı sesler çıkartan entrümanları ve bunları çalan orkestra elemanlarını hep bir arada çaldırarak, güzel ve anlamlı eserler seslendirmeyi başarıyorlarsa, ülkelerin ve şirketlerin tepe yöneticilerinin de aynı şekilde birbirinden farklı özelliklere ve değerlere sahip insanları yönetmeye ve hep birlikte, önceden belirlenen hedeflere doğru yöneltmeyi başarmalıdırlar.

Bu yüzdendir ki, son yıllarda özellikle yurt dışındaki üniversitelerin işletme veya MBA programlarında “Müzik ve Yönetim” sunumları yapılmaktadır, çünkü Maestro’ların, yani orkestra şeflerinin bir orkestayı yönetirken gösterdikleri başarı, sağladıkları ahenk ve ritm örnek alınması gereken bir yönetim şeklidir.

Radetzky Marşı, klasik müzik seven veya sevmeyen herkesi coşturmaktadır, çünkü burada insanları etkileyen sadece müziğin ritmi değil, orkestranın mükemmel uyumu ve seyirciye verdiği enerjidir. Ülkemiz ve işletmelerimizin tepe yöneticilerinin de aynı birer Maestro gibi farklı değerleri bir arada tutmalarını ve bu güzellikte olduğu gibi yönetmelerini diliyorum.

İyi Pazarlar 

2015/102

https://www.facebook.com/hakan.okay.12/videos/10153695712113260/?hc_ref=ARRK66AfX1y-OzJnbhmwWPh5lcDxj69MaiPk8UR48CA_y3uZyICn2M0KXvPMVIQyki4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir