Pazar… Pazar… 2016/120

Pazar… Pazar…

Bugün 1 Mayıs… Bahar Bayramı… İşçi Bayramı… Tüm dünyada çeşitli isimler altında farklı etkinliklerle kutlanmaktadır. 1 Mayıs’ın benim ve benimle birlikte bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz Vefa Lisesi’nden 1977 yılında mezun olanlar için başka bir anlamı daha var.

1977 yılında Taksim Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında provakatörler tarafından halkın üzerine açılan ateş sonucunda 5 kişi, oluşan panikle Kazancı Yokuşu’nda ezilerek 28 kişi ve panzer altında kalan 1 kişi olmak üzere toplam 34 kişinin can vermesi hepimizi derinden sarsmıştı.

O yıl hepimiz üniversite sıralarına yerleştik, ama -o zamanki adı- ile “Anarşi” orada da devam ediyordu ve çok zor şartlar altında üniversiteye devam edebildik… O günlerin şartlarını ancak yaşayanlar bilir ve anlayabilir. Bugün üniversitelere devam eden gençlerin bu açıdan çok şanslı olduklarını düşünüyorum.

Bugün Vefa Lisesi’in 144. kuruluş yılını kutluyoruz. Tarihi binamızda her yıl Mayıs ayının birinci Pazar günü “Boza Günü” etkinliği ile kutlamaktayız.

1872 yılında ana dilde eğitim veren ilk sivil lise olarak kurulan okulumuzdan nice değerli bilim adamı, profesör, doktor, edebiyatçı, sanatçı, iş adamı, siyasetçi ve ülkemize önemli hizmetler yapan insanlar yetiştirmiştir. https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Vefa_Lisesi_mezunları

Yeşil beyazlı eğitim çınarı bugün Türkiye’de 5 yıllık lise öğrenimi veren özel 10 liseden biri olup, dünya durdukça bu köklü okul, bilgi ordusuna gönüllü erler yetiştirmeye devam edecektir.

Bugün ne yazık ki yine çalışıyorum ve bu önemli günde okulda olup, 39 yıl önce mezun oluğumuz arkadaşlarım ve diğer Vefa’lılarla kucaklaşma imkânı bulamadım. Buradan hepsine yürekten sevgi ve saygılarımı iletiyorum…

Ayrıca okulda dağıtılan Boza’nın tadı da bir başka oluyor, o lezzet hiçbir yerde yok…

İyi Pazarlar

2016/120

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir