Pazar… Pazar… 2016/129

Pazar… Pazar…

Geçtiğimiz Salı günü Atatürk Hava Limanına yapılan terörist saldırı nedeniyle kaybettiğimiz 45 cana ve yüzlerce yaralıya hem çok üzüldük, hem de ilk 6 ay içinde ülkemizde sivil insanlara karşı gerçekleştirilen 5. saldırı olmasından dolayı da oldukça sarsıldık. Zaten gün aşırı güney doğudan gelen şehit haberlerinden dolayı içimiz her seferinde yanmaktaydı, bu da üzerine gelince, açıkçası herkesi bir korku aldı.

Kiminle konuşursam, ya da sosyal medyada paylaşımları okuduğumda, herkesin ortak düşüncesi, artık can güvenliğinin hiçbir yerde olmadığı ve her an, her yerde bir saldırı olasılığının olmasıdır.

İşte, terörist grupların ülkemize, ya da dünyaya yaymak istedikleri düşünce tam da budur. İstemeden de olsa, ne yazık ki böyle söyleyerek onların bu emellerine alet olmaktayız.

Asla “Gülelim, oynayalım, hayatımızı aynen yaşamaya devam edelim” demiyorum, ama böyle bir düşüncenin yayılıp, bir korku dalgasının oluşmasına da izin vermemeliyiz. Günlük olağan hayatımıza, iş, okul, kurs, seyahat veya benzer faaliyetlerimize devam ederken; biraz daha duyarlı, daha dikkatli ve çevredeki olağan üstü bir durum ya da kişilere karşı uyanık olmalıyız. “Beni sokmayan yılan, bin yaşasın” diye düşünmeden, etrafımızı uyarmalı ve böyle bir durumda neler yapılması gerektiğini önceden düşünerek, planlamalıyız. Bir çoğumuzun, daha önce terörist eylem gerçekleştirenlere benzer insanlar gördüğümüzde, hele bir de bu insanlar kalabalık mekânlarda, üzeri şişik giysi, ya da çanta taşıdıklarında, ne yapmamız gerektiğini, cep telefonuyla kimi ya da nereyi arayacağımızı bilmediğimizi düşünüyorum.

Maalesef ülkemizin bulunduğu coğrafya itibarı ile, böylesi talihsiz olayları yaşamaktayız. Aslında artık sadece ülkemizde değil, dünyanın bir çok ülkesinde de böyle terörist saldırılar gerçekleşmekte, hatta terörist saldırıların dışında, münferit sapık ya da psikopat kişiler okullara, AVM’lere, otellere, plajlara veya piknik alanlarına bile saldırılar yapmışlardır ve yapmaya da devam edeceklerdir.

Bence böylesi bir saldırıda neler yapılması gerektiği mutlaka önceden düşünülmeli, bu konuda TV’lerde yayınlanan öneriler dikkatle izlenmeli, gerekirse internetten bir terör saldırısı sırasında neler yapılması gerektiği ile ilgili linkler okunmalıdır. Aşağıda birkaç link ekledim:
http://www.jandarma.gov.tr/asayis/…/Vatandasin_gorevleri.htm
http://www.bbc.com/…/11/151118_teror_saldirisinda_ne_yapmali
http://www.kokpit.aero/teror-saldirisinda-ne-yapmali
https://www.youtube.com/watch?v=m4DDmTTU0lo

Özellikle yaz tatili nedeniyle kalabalık olan havaalanları veya benzer mekânlar böylesi saldırılara açık hedeflerdir. “Kaderimiz alnımıza yazılmıştır; kaderde ne varsa o olur” diye düşündüğünüzü görür gibiyim; ama unutmayınız ki, “Kaderimizi biraz da kendimiz belirleriz…”

Lütfen dikkatli olunuz, ailenizi ve çocuklarınızı böylesi bir durumda neler yapılması gerektiği konusunda uyarınız; ancak bunu yaparken, korkutmadan, sohbet eder gibi anlatınız. Zaman zaman da bu anlatımları tekrar ediniz; çünkü çocuklarımız anlatılanları çabuk unutabilirler.

Terör eylemlerinin olmadığı, insanların barış içinde yaşadığı, birbirlerine saygı duyduğu bir dünyada yaşamak dileği ile hepinize şimdiden huzurlu bayramlar ve iyi tatiller dilerim.

İyi Pazarlar…

2016/129

1. Dünyanın her yerinde oluğu gibi ülkemizde de patlayıcı maddelerin bombalama eylemlerinde kullanılmaları neticesinde birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Her olayda olduğu gibi bombalama olaylarında da her hangi bir emarenin tespit edilmesi sonucunda veya vatandaşlarım…
JANDARMA.GOV.TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir