Pazar… Pazar… 2017/160

Pazar… Pazar…

Gündemin yoğun oluşu, iş güç derken bir çoğumuzun ülkemiz adına önemli ve çok değerli bir gelişmeyi gözden kaçırdığımızı düşünüyorum.

Dünyanın en önemli organizasyonlardan biri sayılan, “Dünya Fuarı” olarak da isimlendirilen, resmi olarak Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından gerçekleştirilen “Expo”yu kendilerinde gerçekleştirmek üzere birçok ülke kıyasıya yarışır. 150 yıldan beri gerçekleştirilen ve çoğunlukla 3-6 ay arası süren “Expo”lar, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra ekonomik ve kültürel etki yaratan dünyadaki üçüncü büyük organizasyondur. 1851 yılında ilk defa Londra’da yapılan Expo’ya katılan ülkelerin, kendi teknolojik ürünlerini sergilemeleri, dünyada inanılmaz büyük bir ilgi görmesi, ülkelerin teknolojik üstünlükleri ile rekabete girmeleri, çok büyük ticaret ve iş hacmi yaratması üzerine, sürekli hale getirilmiştir.

“B1 Kategorisi” olarak tanımlanan Botanik Expo’yu 2021 yılındaki organizasyonunu gerçekleştirmek isteyen, Avusturalya ve Çin başta olmak üzere, bir çok ülkeden başvuran şehirle yarışan Hatay, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Almanya’nın Dortmund kentinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’nde yaptığı “Medeniyetler Bahçesi” temalı sunumu ile bu değerli organizasyonu gerçekleştirme hakkını kazandı.

2019 yılında İtalya’da, 2020 yılında Katar’da, 2021 yılında da Hatay’da gerçekleştirilecek Expo, Hatay’ın marka bir kent olarak dünyaya açılması, turizm, ticaret, çevre, gıda güvenliği ve sanayi alanında çok büyük fırsatlar oluşturacak ve sadece Hatay için değil, tüm ülkemiz için çok önemli bir tanıtım ve ekonomik gelir kaynağı olacaktır. Fuar için uygun görünen yerler Expo yetkililerine gösterildikten sonra, gerekli çalışmalar başlayacak ve 300 dönümlük botanik bahçesinde 6 ay boyunca katılacak tüm ülkelerin bahçeleri sergilenecektir.

8.500 yıllık tarihinde dünyada yaşayan 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan, 3 semavi dinin binlerce yıldır sevgi, barış ve kardeşçe birlikte yaşadığı, medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay’ın, bu kez Expo ile uluslararası arenada markalaşacağına gönülden inanıyorum.

Geçen yıl Antalya’da gerçekleştirilen Expo’dan sonra, böylesi önemli bir organizasyonun ikinci kez ülkemizde yapılması için gayret eden ve emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederken, katkı yapmak ve desteklemek adına herkesin elinden geleni yapmasını diliyorum.

Şüphesiz hepimiz ülkemizin dünyada böylesi önemli etkinliklerle anılmasını arzu ederiz…

İyi Pazarlar ?

2017/160

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir