KİTAP ÖNERİM – 24

KİTAP ÖNERİM – 24

“İş kitapları kurduyum” desem, sanıyorum pek abartmamış olurum. Bunun dışında otobiyografi (öz yaşam öyküsü) kitaplarını okumayı çok seviyorum, çünkü her yaşam öyküsünden mutlaka bir çıkarımım olmaktadır.

Satış Guruları Platformunda birlikte olmaktan mutluluk duyduğum genç ve dinamik arkadaşım Sevgili Eser Kurt‘un “Ben Satış Danışmanıyım” isimli kitabı, “Birinci kişili ağzından” anlatımı ile kaleme alındığı için bugüne kadar ilgimi en çok çeken satış ve iş kitaplarından biri oldu, çünkü bir iş kitabı ile bir otobiyografi bu kitapta bir araya gelmiş. Bu anlatım tarzı, okurun konuyu daha çok içselleştirmesini ve kendini aynalamasını sağlamaktadır.

Kitabın sadece arka kapağındaki tanıtım cümleleri bile, bir satış danışmanının iş dünyasındaki yerini ve önemini anlatmak için yeterli olmaktadır:

“Benim adım satış danışmanı. İş dünyasının en önemli kişisi benim. Şirketimin marka yüzüyüm. Ben tasarımcıların tasarladığı, tedarikçilerin getirdiği, belki de milyonlarca kişinin yapım aşamasında emek verdiği ürünleri, tam da ihtiyacı olan kişilerin kullanımına sunarım. Firmamın başarısında, kârlılığında ve temsilinde mihenk taşıyım.

Ben üretici ile o ürüne ihtiyaç duyan arasındaki köprüyü kuran kişiyim! Bu noktada o kadar önemliyim ki, bir müşterinin firmaya olan güvenini yerle bir edebilirim! Ya da bir müşterimin firmaya güvenini yoktan var edebilirim!”

Bu yazı çok hoşuma gitti, çünkü yıllardır satış danışmanlarının ne kadar önemli olduklarını ve satışı da aynı şekilde bir “Köprü” metaforundan anlatmaktayım. Daha önce karşılıklı eğitimlerimize katılmış olmadığımız halde, kitabın içinde –neredeyse- hep kullandığım cümleleri buldum. Genç bir arkadaşımın aynı ekolü sürdürmesi, beni çok mutlu etti…

Kitap 5 bölümden oluşmaktadır. En çok ”Müşterimi İkna Etmeliyim” başlıklı son bölümün ilginizi çekeceğine inanıyorum, çünkü Sevgili Eser Kurt burada, hepsiyle tamamen hem fikir olduğum ikna sürecini 6 kuralla tanımlamış. (Prof.Dr. R. Cialdini’nin “İknanın Evrensel İlkeleri”ni bilenler için, bu kuralların farklı olduğunu belirtmek isterim.)

Kitabın bazı yerlerinde “Kendime Özet” veya “Kendime Ödev” başlıklı toparlayıcı bölümler eklemiş. Bu da okumayı ve hatırlamayı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Daha fazla detay vermek isterdim, ama bence kitabı okumanız çok daha yararlı olacaktır.

Yazarı olduğum MediaCat tarafından yayınlanan ve editörlüğünü benim de bir kitabımın editörü olan Sevgili Zeynep Hale Akman’ın yaptığı, keyifli olduğu kadar öğretici olan bu kitabı, “Perakende Satış” veya müşterilerle “Kişisel Satış” ilişkisi içinde olan herkesin okuması veya böyle bir ekibi yönetenlerin ekibine önermeleri gerektiğini düşünüyorum.

20.05.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir