Pazar… Pazar… 2017/177

Pazar… Pazar…

Bir çok yakın dostumun bildiği gibi, resim sanatına karşı büyük bir hayranlığım vardır, çünkü ressam yaptığı bir tek resimle, sayfalarca yazılmış kitaptan çok daha etkin bir şekilde anlatmak istediği herşeyi anlatabilir ve mesajlar verebilir.

İnsanlar yazıyı icat etmeden önce bile resim yapmışlar ve yüzyıllar sonra taş devrinde dahi insanların nasıl yaşadıklarını mağaralara yapılan resimlerden anlıyoruz. Kitaplar, yazılar, şiirler başka dillere tercüme edilebilir, ama ana dilde yazılan ruhu yansıtamaz. Resim ise çok farklıdır, resim evrensel bir dildir. Dünyanın neresinde olursanız olun, yabancı bir ülkede olsanız bile, bir resmi görür ve anlatılmak isteneni anlarsınız. İşte, resmin dili bu kadar güçlüdür.

Birkaç gün önce internette tesadüfen gördüğüm 1986 yılında Şam’da doğmuş, 2009 yılında Şam Üniversitesi’nden İngiliz Edebiyatı ve Görsel Sanatlar eğitimi görmüş Abdalla Al Omari’nin yaptığı resimleri görünce çok derinlere daldım. Suriye’li genç ressam ve film yapımcısı, dünya liderlerinin mülteci durumuna düşmeleri halinde nasıl göründüklerini hayal ederek, portrelerini yapmış. Sanatına zaten bir şey söylenemez, mükemmel resimler yapmış. Ancak yaptığı resimler, gerçekten birer resimden daha fazla mesajlar taşıyor. Ne yazık ki bugün dünyamızda, vatanlarından kaçarak başka ülkelerde gelecek arayan insan sayısı, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek rakama ulaşarak 59 milyonu aşmış durumda… (1)

Tüm dünya ülkelerini ilgilendiren bu insanlık dramına en çarpıcı mesajı yaptığı tablolarla veren genç ressamı yürekten kutluyorum. Bu mesaj sadece ülke liderlerine değil, o ülkelerde yaşayan, milyonlarca insana da verilmiş. Üstelik, ülkelerinden kaçarak mülteci ya da göçmen durumuna düşen insanların ve gittikleri ülkelerde yarattıkları sorunların yanında, terör ve saldırıların da ardı arkası kesilmiyor. Dünyanın hiç bir yerinin, huzurlu ve güvenilir olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Daha iki gün önce Filipinlerin başkenti Manila’da lüks oteli basan silahlı bir saldırgan 36 kişiyi katletmiş ve ardından bu saldırıyı bir terör örgütü üstlenmiştir… (2)

Dün gece Londra’da yine bir terör saldırısı gerçekleşti, bıçaklı 3 terörist minibüsle kalabalığı arasına dalıp, önlerine gelenleri ezdiler ve sonra rasgele

insanları bıçakladılar. Şu ana kadar 7 can kaybı bildirildi… (3)

Terör ve savaş sadece bu coğrafyada değil, dünyanın her yerindedir. Bu nedenle dünya liderlerinin, bence herşeyi bir kenara bırakarak, dünya barışı ve huzuru için somut adımlar atma zamanları gelmiş ve geçmektedir. Aksi takdirde, göç edecek insan sayısı yüz milyonları geçecek ve tüm dünya çok daha büyük tehlikelere maruz kalacaktır.

Bence sadece dünya liderleri değil, herkes Suriye’li ressamın yaptığı resimlere dikkatle bakmalı ve üzerinde düşünmelidir. Elbette, herkesin kendince yapacağı bir şey mutlaka vardır.

Dilerim ki, dünyamıza en kısa zamanda barış gelsin, dostluk ve insanlık sevgisi tüm dünyaya yayılsın…

Kaynakça

(1) http://www.hurriyet.com.tr/ii-dunya-savasi-nda-bu-kadar-ins…
(2) http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-manila-da-luks-dunya…/
(3) http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-ingiltere-de-teror–…/

İyi Pazarlar…

2017/177

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir