KİTAP ÖNERİM – 27

KİTAP ÖNERİM – 27

Son 6-7 ay hepimiz zihnen ve bedensel olarak çok yorulmadık mı? Gün geçmiyor ki, yeni bir kriz veya bir olay kapımızı çalmasın veya kafamızı meşgul etmesin. Bir yandan günlük yapılacak işler, bir yandan da geleceğimizle ilgili planlar ve kafamızdaki soru işaretleri… Ancak yaşam böyle devam etmez, birazcık bedenimizi ve ruhumuzu dinlendirip, enerji toplayıp, yaşam mücadelemize daha da güçlü devam etmemiz gerekiyor.

Zaten okullar da yavaş yavaş tatile giriyor ve büyük şehirlerin dışına, tatil yerlerine göçler başlıyor. Havalar da çoktan ısındı sayılır. Önümüzde Şeker Bayramı tatili de var. Böyle tatil zamanlarında insanı sıkmayacak, kitabın derinlerine inmeden, gerek yolculuk sırasında, gerekse dinlenirken, şöyle birkaç sayfa keyifle okunacak ve üzerinde düşünürken dalıp gidilecek kitaplar önermek isterim. Tatil yolculuklarının en değerli arkadaşları, keyifle okunacak kitaplardır, hele bir de yanında hoşlandığınız bir müzik ve kahve de varsa, bence tadından yenmez.

Değerli yazar Aşkım Kapışmak’ın yaşam üzerine aforizmaları kaleme aldığı “Yaşam Kitabı”nın tatil için ideal bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bilindiği gibi, aforizmalar, farklı konulardaki düşünce, yorum ve kuralları birkaç sözcük ile anlatan cümle veya paragraftan oluşur, genellikle slogan veya özdeyiş gibi olup, vecizeler gibi anlamlı mesajlar içerir. Yorumu okuyucu kendine göre yapar. Aforizma, anekdottan farklıdır. Anekdot ise, bir olayı anlatırken, olayın bütünlüğünü gösteren küçük bir anı veya öykücük olarak tarif edilebilir.

Aşkım Kapışmak, Yaşam Kitabı’nda önce aforizmayı yazmış ve ardından çok kısa olarak yaşamın içinde karşılaşabileceğimiz gerçekliklerle açıklamış. Böylelikle hem aforizmayı, hem de yazarın hayata bakış açısını değerlendirmek mümkün oluyor.

Her sayfada bir tek aforizma olduğundan, dilediğiniz kadar okuyup, kitapta kaldığınız sayfaya bir ayraç koyarak, okumaya ara verebilirsiniz. İnanılmaz derecede kolay ve keyifle okunan bir kitap olmuş.

Dilerseniz, açıklamaları değil, ama kitapta çok beğendiğim aforizmalardan birkaç örnek verebilirim:

“Sadelik, gizlenmeyi bilmektir…”
“Büyü ve hiçbir zaman küçülen olma…”
“Bulunduğu yeri bilmeyen, gideceği yeri bulamaz…”
“Hızlı geleni reddetmeyi bilen, geç gelen haklarını teker teker toplar…”
“Kimseye borçlu kalmayın, alacaklı siz olun…”
“İşinin hakkını veren, hakkını her zaman alır…”
“Belki farkında değilsin ama şu an varsın ve sırf bunun için bile şükretmelisin…”
“Seni ileriye götürecek olan, geçmişe takılıp kalmak değil, geleceği keşfetmektir…”

Ve son yıllarda hepimize gerekli olan bir aforizma ile bu haftaki kitap önerimi bitiriyorum:

“Mutluluğu sanal dünyada değil; dokunduğun, hissettiğin gerçek yaşamda ara…”

10.06.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir