KİTAP ÖNERİM – 29

KİTAP ÖNERİM – 29

Zarafet gerçekten başka bir şey!

Geçen hafta tam da bugün oğlumun doğum günüydü. Oğlumun Türkçe Hocası Sevgili Kenan Ovacık, genç yazar Özlem Özdemir’in “Cumhuriyet Işığında” isimli kitabını hediye etmiş. Öncelikle örnek bir öğretmen ve eğitmen olduğu için Kenan Hoca’ya oğlum ve ailem adına teşekkür ediyorum. Öğrencisinin sadece bilgilerini değil, davranış ve düşüncelerini de geliştiren böylesi eğitmen ve öğretmenlerin çoğalmasını diliyorum.

Tahmin edeceğiniz gibi, kitaba hemen bir göz attım ve bir daha da elimden bırakamadım; çünkü oldum olası biyografilere ve kişisel fikirlerin aktarıldığı kitaplara karşı büyük bir ilgim vardır.

Bu keyifli kitabın en çok ilginizi çekeceğini düşündüğüm özelliği; kitabın söyleşilerden oluşmasıdır. Söyleşiler, hepimizin yakından tanıdığını düşündüğümüz, ancak haklarında çok da fazla bilgi sahibi olmadığımız değerli isimlerle yapılmış. Her söyleşiden önce, söyleşi yapılan kişilerin biyografileri yazılmış ve çok güzel fotoğraflar eklenmiş. Ayrıca her söyleşide konuğun bir aforizması koyu renk bir zeminle ön plana çıkarılmış…

Peki, kitapta kimler var?

Kimleri sayayım ki? Hepsi birbirinden değerli ve farklı mesleklerden insanlar; sadece bir kaçını sayıyorum: Meltem Arıkan, Lale Belkıs, Cahit Berkay, Muazzez İlmiye Çığ, Genco Erkal, Mehmet Güleryüz, Yıldız Kenter, Emre Kongar, Fazıl Say, Hıfzı Topuz, Soner Yalçın, Nazlıcan – Tuncay Özkan, Sumru Yavrucuk…

Her söyleşiden birkaç satır örmek vermek veya vurucu cümleleri burada yazmak isterdim, ama söyleşilerin bütünlüğünü bozmuş olurdum. Bu nedenle söyleşileri bir bütün olarak okumanızın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Değerli Öğretim Üyesi, Yazar ve Gazeteci Emre Kongar’ın kitabın arka kapağında yer alan sözleri ile bugünkü kitap önerimi tamamlıyorum:

“Yaşadığımız bunalımlı günlere tanıklık eden, sanat, edebiyat, siyaset ilişkilerinin karmaşık dehlizlerinde nesnel tarihe ışık tutan belgeler! Mutlaka okunmalı!”

25.06.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir