KİTAP ÖNERİM – 32

KİTAP ÖNERİM – 32

Biyografilerden çok şey öğrenirsiniz, liderlerin ya da girişimcilerin hangi şartlarda neleri gerçekleştirdiklerini, olumsuz koşullara rağmen nasıl başarılı olduklarını, azimlerini, inançlarını ve en önemlisi de onlardan ilham alırsınız.

Bu nedenle biyografileri ele alan kitapları veya biyografik romanları okumayı çok severim. Hele sadece başarılarını değil, başarısızlıklarını da yazabilecek kadar özgüvenleri olan ve bunlardan çıkarılacak dersleri gösteren liderlerin biyografileri birer ders kitabı niteliğindedir.

Eğer e-ticaret, dijital pazarlama, B2B, uluslararası ticaret, lojistik gibi işler yapıyor veya ilgi duyuyorsanız, 1999 yılında kurulan ve kuşkusuz e-ticaretin dünyadaki en büyük şirketi olan Alibaba.com’un kurucusu Jack Ma’nın yaşam ve girişimcilik öyküsünü kaleme alan Duncan Clark’ın “Jack Ma’nın Evi” isimli kitabını okumanız gerektiğini düşünüyorum.

Jack Ma, internet milyarderleri olan diğer birçok akranından farklıdır. Öğrenciyken matematikle başı belaya girmiş, teknoloji konusundaki cahilliğini bir onur nişanı gibi taşıyan bir kişiliktir. Çok büyük hırsları ve alışılmadık stratejileri ona “Çılgın Jack” lakabının takılmasını sağlamıştır. Bu kitapta ona bu lakabın takılmasını sağlayan yöntemleri, geçmişini ve ilginç kişiliğini keşfetme şansınız olacaktır.

Jack Ma, Alibaba’nın bugünkü başarısının altında yatan üç gerçek unsuru bir “Demir Üçgen” ile açıklıyor. Bunlar şirketin e-ticaret, lojistik ve finans alanlarındaki rekabetçi üstünlükleridir.

Tüm Alibaba çalışanları Jack Ma’nın felsefesini ezbere bilirler: “Önce müşteriler, sonra çalışanlar, ardından da hissedarlar gelir…”

Kitapta ayrıca, Jack Ma’nın, kurduğu şirkete yüzlerce Çin savaş sanatından, ya da Çin folklorundan türemiş bir isim değil de, neden “Ali Baba” ismini tercih ettiğinin ilginç öyküsü de yer almaktadır. Bu ismi bulduktan sonra da, “alibaba.com” alan adını bir Kanadalı adamdan, hiç parası yokken, etraftan para toplayarak 4.000 Dolara satın alması bana çok ilginç geldi…

Bu ilginç kitabın ülkemiz girişimcilerine örnek olmasını ve esin kaynağı olmasını diliyorum.

15.07.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir