KİTAP ÖNERİM – 36

KİTAP ÖNERİM – 36

Yıllarca yurtdışında akademik çalışmalar, film, müzik ve kitaplarla ilgili yapılan çeşitli yarışmaları ve verilen ödülleri görür ve imrenerek takip ederdik.

Ülkemizde Film ve müzik konularında yapılan onlarca yarışma ve ödüller var. Ama akademik çalışmalara ve kitaplarla ilgili yapılan yarışma ve ödüller çok çok kısıtlıdır, hatta yok denecek kadar azdır.

19 yıldır yayınlanan aylık ekonomi ve iş dünyası dergisi Platin, 21 Eylül 2017 tarihine kadar internet üzerinden yapılacak oylama ile 2016-2017 döneminin en başarılı iş kitapları için bir yarışma düzenlemiştir. Ekim 2017’de sonuçlar duyurulacak ve ödüller verilecektir.

“Platin İş Kitapları Ödülleri” olarak isimlendirilen yarışmanın amacı, ülkemiz iş hayatını güçlendiren, deneyimlerini ve bilimsel çalışmalarını aktararak, Türk ekonomisinin gelişimini sağlayan yayın evlerini, yazarları, çevirmenleri ve iş adamlarını daha geniş kitlelerle buluşturmak, iş dünyasının gelişimizi sağlam temellere dayandırmak olarak belirlenmiş.

Öncelikle böyle bir yarışmayı düşünüp, hayata geçirdikleri için Platin Dergisi Yayın Kurulunu kutluyorum ve bu yarışmanın önümüzdeki yıllarda da sürdürülmesini diliyorum.

Platin Dergisi Yayın Kurulu tarafından 10 farklı kategori altında bir çok yayınevi, yazar ve çevirmen aday olarak belirlenmiştir.

Bu yarışmada aşağıdaki kategorilerde aday olan üç yakın dostum yazarı destekliyorum:

• Yılın En İnovatif İş Kitabı adayı:
“T-İNSAN – Ufuk Tarhan
• Yılın En İyi Satış ve Pazarlama Kitabı adayları:
“Marketing Ya Da Farketing – Prof. Dr. Uğur Batı
“Önce Kendimi Sattım – Ilker Taner Uzun

Her üçünün de kitaplarını okudum ve iki kitabı burada sizlere önermiştim. (10 ve 23 no.lu Kitap Önerilerim) Gerçekten her biri de birbirinden değerli kitaplar ve yazarlar… Uğur Hocamın “Sinaps” isimli kitabını önermiştim. (35 No.lu kitap önerim) “Marketing Ya Da Farketin” de önereceğim kitaplarda sırasını bekliyor…

Bir yazar olarak, böyle bir yarışmanın bir yıl önce yapılmasını çok isterdim, çünkü son kitabım 2015 yılında yayınladığı için, ne yazık ki bu yarışmada adaylar arasına giremedim.

Böyle bir yarışmada aday olmak bile onur vericidir diye düşünüyorum. Ancak birkaç soruyu sormadan da edemiyorum;
• Bu yarışmaya aday olan kitaplar hangi kriterlere göre belirlenmiştir?
• 2016-2017 döneminde yayınlanan çok iyi bildiğim mükemmel iş kitapları var, acaba bunlar değerlendirmeye alınmadı mı?
• Bu değerlendirme yapılırken Remzi, D&R, İnkılap, Kabalcı, Alkın gibi önde gelen kitapevleri ile İdefix, Kitapyurdu, Pandora gibi kitap sitelerinin değerlendirmeleri ve en çok satanlar listeleri dikkate alınmış mıdır?

Bu böylesi ilk yarışma olduğu için, kuşkusuz bir takım eksiklikler olacaktır, bu çok doğaldır. Önümüzdeki yıllarda bu yarışmanın daha da başarılı olacağına eminim.

Tüm adaylara bu yarışmada başarılar diliyorum. Ayrıca, iş kitaplarını sevdirmek ve okutmak adına sizleri de bu yarışmayı desteklemeye davet ediyorum. Aşağıdaki linki tıklayarak oy verebilirsiniz:

http://www.iskitaplariodulleri.com

Bu arada, “Hani bu haftanın kitap önerisi?” diye soracak olursanız 🙂 ; bu hafta başladığım Peter Drucker’ın son kitabını okumaya devam ediyorum. Kitap bence bir başyapıt ve ne yazık ki henüz bitiremedim, haftaya yorumlarımı yazacağım.

12.08.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir