KİTAP ÖNERİM – 39

KİTAP ÖNERİM – 39

Tam bir hafta önce 26 Ağustos 2017 tarihinde kaybettiğimiz, Türkiye’nin en çok okunan güldürü ve çocuk kitapları yazarlarından Muzaffer İzgü’nün 100’den fazla kitabı, 200’den fazla radyo oyunu bulunmaktadır. Bende bulunan kitaplarına bir göz attım, ancak sadece 4 tanesi varmış; oysa bende daha fazla kitabı olmalıydı, bu yüzden kendimi ayıpladım açıkçası…

Her okuduğum kitaba, okuduğum tarihi yazarım. Muzaffer İzgü’nün “Dayak Birincisi” kitabına tarihi kontrol etmek için baktığımda, kitabın içinde ekte fotoğrafını koyduğum notu buldum.

İnanılmaz bir sürpriz oldu benim için, eski anılara daldım gittim bir an… Kız kardeşim Sim Okay Yener, üniversite öğrenimi sırasında yaptığı zorunlu stajdan aldığı ilk maaşıyla hepimize hediyeler almıştı ve bana da bu kitabı hediye etmişti. Bunu tamamen unutmuştum, kitabın içindeki notu görünce hatırladım. Hem kitabı saklamışım, hem de o tatlı notu. Her zaman söylerim, “En güzel hediye kitaptır”; eğer başka bir hediye olsaydı, çoktan kaybolup gitmiş olabilirdi…

Bir başka sürpriz de kardeşime olacak, çünkü tam da bugün (2 Eylül) onun doğum günü! Ona buradan beni 1980 yılında Değerli Yazar Muzaffer İzgü ile tanıştırdığı için teşekkür ediyorum. Ne kadar ilginçtir ki, yarın da bir yıl bir gün arayla doğan diğer kardeşimin doğum günü… Her ikisinin doğum günlerini en içten dileklerimle kutluyorum…

1984 yılında “Lüp Lüp Makinesi” ve “İşte Mühür, İşte Sen”; 1987 yılında ise “Orta Direği Yıkan Ayı” isimli eserlerini okumuştum.

Kitaplarına tekrar göz attığımda, onun mizah dolu bakışını ve sözcükleri ne kadar kıvrak kullandığını fark ettim. Ayrıca ne kadar ilginçtir ki, günümüzden yaklaşık olarak 30-35 yıl önce güçlü bir mizah diliyle yazdığı kitapları, bugün bile güncelliğini korumaktadır, ya da günümüz olayları ile çok benzerlikler taşımaktadır.

Ülkemizin en üretken yazarından biri olan Muzaffer İzgü’ye karşı ilgisiz kalmamanızı ve mutlaka bir eserini okumanızı öneriyorum.

“Kitaplarını nereden bulabilirim?” diye soranlara bir not eklemek isterim: Değerli Yazarın bir çok kitabını, kitap sitelerinde bulabilirsiniz. Kontrol ettiğimde yeni baskılarının satıldığı gördüm.

02.09.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir