KİTAP ÖNERİM – 40

KİTAP ÖNERİM – 40

Bugün İzmir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yıldönümü, o nedenle tüm İzmir’lilerin ve tüm ülkemizin bu anlamlı gününü coşkuyla kutluyorum.

Lütfen çocuklarınıza bugünün anlam ve önemini anlatınız. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu demek, Anadolu’muzun tümden düşman işgalinden temizlenmesi ve Kurtuluş Savaşını kazanmamız anlamına gelmektedir.

Daha önce Değerli Yazar Nurten Arslan’ın “Küçük Anılarda Büyük Sırlar – Mustafa Kemal Atatürk” serisinin ilk iki kitabı olan “Bir Kahraman Doğuyor (1881-1915)” ve “Geldikleri Gibi Giderler (1916-1918)” isimli kitaplarını okumuş, hatta sizlere 24.12.2016 tarihinde buradan önermiştim.

Serinin diğer kitaplarını o aralar bulamayınca, Sevgili Nurten Arslan’la iletişime geçmiş ve diğer kitaplarını nerede bulabileceğimi sormuştum. Tam da bugünle anlamlı bir şekilde örtüştüğü gibi, değerli yazarımızın İzmir’de yaşadığını öğrendim. Bana diğer iki kitabını da ilettiler, kitapların adıma imzalı olması, beni çok mutlu etti.

Türk tarih ve edebiyatına büyük bir katkı yaptığını düşündüğüm bu “Biyografik Roman” Serisinin üçüncü kitabı olan “Şeytan Üçgeni Mondros”, ülkemizin işgalinin başlangıcı sayılacak olan 30 Ekim 1918 tarihinde imzalamak zorunda kaldığımız Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra, büyük savaşta Çanakkale’yi geçemeyen dünyadaki en büyük emperyalist devletlerin oluşturduğu dev donanmanın, 13 Kasım 1918 tarihinde bu kez 22 İngiliz, 12 Fransız, 17 İtalyan, 4 Yunan zırhlı savaş gemisi ve 6 denizaltı ile İstanbul Boğazına demir atmaları ile başlıyor…

Bu tarihten itibaren Anadolu’muzun her geçen gün başka bir köşesi işgal edilmekte ve ülke elden gitmektedir. İşgal günlerinde Anadolu halkının yaşadığı acıları, haysiyetine düşkün Türklerin duyguları, milletini işkencelerden koruyamayan Türk Subaylarının vicdan azapları ve düşünceleri o kadar güzel anlatılmış ki, okurken insanın etkilenmemesi mümkün değil…

13 Kasım 1918 tarihinden, bugün yıl dönümünü kutladığımız, 9 Eylül 1922 tarihinde düşman askerlerinin İzmir’den denize dökülmesi ile biten Kurtuluş Savaşımızın ilk adımı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Anadolu’ya geçiş kararını aldığı 16 Mayıs 1919 tarihine kadar olan sürede yaşananları, üçüncü kitabında detaylı şekilde yazan Nurten Arslan’a yürekten teşekkür ediyorum. Bizden sonraki nesillerin okurken ders çıkartacaklarına inandığım, bu değerli kitap serisini mutlaka okumanızı ve gençlere de okutmanızı öneririm.

Şimdi sıra serinin bendeki dördüncü kitabını okumaya geldi. Onu da başka bir hafta sizlere anlatırım…

09.09.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir