KİTAP ÖNERİM – 43

KİTAP ÖNERİM – 43

Biyografik romanlara büyük ilgi duymaktayım; çünkü okuduğunuzda hem roman kahramanının hayatını, yaşadığı dönemdeki zorluklara karşı verdiği mücadeleyi, içinde bulunduğu sosyo-politik koşulları, aile yapıları, arkadaşlıkları, dostlukları, dayanışmaları, ihanetleri, hatta tarihi binaları, ulaşımı ve bir çok konu hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Romanlardaki anlatım dilinin zenginliği, hayal dünyanızı genişletir ve yazarın kaleminden insanları, mekânları ve olayları kafanızda canlandırmaya çalışırsınız.

Kuşkusuz bu tür romanların yazarları, geçmiş veya yakın tarihte olanları bire bir yaşamadıkları için, edebiyat sanatının gereği, olayları ve kişileri biraz süsler, okunduğunda ilgi çekici, hatta sürükleyici bir dil kullanarak, okuru romanlarının içine çekmeye çalışırlar. Her okuduğum tarihi veya biyografik romanın birkaç gün etkisinde kalırım. Son yıllarda ağırlıklı olarak iş kitaplarına göz atıyorsam da, hiçbir zaman vazgeçemediğim ve yeni bir kitabı yayımlandığında, koşa koşa gidip aldığım belli yazarlar vardır.

Türkiye’de böylesi biyografik roman yazarı ne yazık ki çok azdır. Bir düşünün; fark edeceksiniz ki, iki elin parmaklarının sayısı geçmeyecek kadar yazarın ismi aklınıza gelecektir. Üstelik bunlardan halen hayatta olanların sayısı da çok azdır…

Bir çok eserini okuduğum ve gerçek bir yazar olduğuna inandığım, kalemine, anlatım diline, romanlarındaki akıcılığına ve kurgularına hayran olduğum değerli yazar Hıfzı Topuz’un geçen hafta cumartesi günü imza günü olduğunu duyunca, evdeki romanlarını topladım ve

hepsini ona imzalattım. Onunla tanışmış olduğum ve birkaç cümle de olsa sohbet etmiş olduğum için ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

Bu arada kendilerine 26 Ağustos 2017 günü sosyal medyada “Bir Zamanlar Nişantaşı’nda” isimli kitabını buradan tanıttığımı, dostlarıma ve arkadaşlarıma okumalarını önerdiğimi anlattım ve cep telefonumdan ilgili sayfayı gösterdim. O an çok mutlu oldu ve bana sarılarak, yanaklarımdan öptü. Bu da benim için unutulmayacak anılardan biri oldu.

Gerçek bir İstanbul beyefendisi ve ülkemizin yetiştirdiği nadir biyografik ve tarihi roman yazarı Hıfzı Topuz’un kitaplarından bir veya bir kaçını

okumanızı öneriyorum…

30.09.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir