Pazar… Pazar… 2017/203

Pazar… Pazar…

Başta Almanya olmak üzere, orta Avrupa ülkelerinde “Etnik Pazar” olarak isimlendirilen, Türk bakkal ve marketlerde satılan, Türk Gıda Ürünlerine her geçen gün ilgi artmaktadır. Bunda en büyük etken, Avrupa’da Türk ve benzeri azınlık nüfusun çoğalması olduğu gibi, Türkiye’de üretilen gıda ürünlerinin kalitelerinin artması, Türk gıda markalarının zaman içinde güçlenmesi ve Avrupa’lıların da etnik gıda ürünlerine ilgi göstermeye başlamaları olarak değerlendirilmektedir.

Ancak yine de Türk gıda markaları hala olmaları gereken seviyede değildirler. Başta modern pazarlama (Ürün ambalajlarını geliştirme, tanıtım, fiyat stratejileri…vs. gibi) ve satış faaliyetlerinin yanında yapılması gereken çok daha iş vardır, çünkü etnik pazarın giderek büyümesi ve ilginin artması ve ileride çok daha fazla tercih edilecek olması, güney Avrupa ülkelerinin de (İspanya, İtalya, Yunanistan…vs.) dikkatini çoktan çekmiş, onlar da bu pazara Türk markalarını andıran (“Gazi” markası gibi) isimlerle giriş yapmışlardır. Dolayısı ile orta Avrupa’da etnik gıda pazarında rakabet kızışmış olduğu gibi, Avrupa’lı büyük perakende zincirlerin de bu ürünleri raflarına koymalarına neden olmuştur.

Bu pazarda Türk gıda markalarının rekabet karşısında başarılı olmaları, pazar paylarını ve bilinirliklerini artırmaları için, inanılmaz bir özveri ile çalışan Avrupa Türk Gıdacılar & Perakendeciler Platformu’nun davetlisi olarak Almanya ve Hollanda’da bir takım eğitim, seminer ve workshop’lar yaptık; önümüzdeki dönemde de yapmaya devam edeceğiz.

Bir yandan Türk gıda üreticileri ürünlerini geliştirmeye gayret ederken, Türk distribütör ve toptancıları da teknolojinin yardımı ile başta soğuk zincir olmak üzere, daha etkin dağıtım faaliyetlerinde bulunmaya çalışmaktadırlar. Ayrıca hali hazırda bir çok yabancı (Alman, Hollandalı, Belçikalı…) satış elemanı Türk gıda distribütör ve toptancı şirketlerinde görev yapmaktadırlar. Ancak burada bulunan Türk bakkal ve marketlerin de kendilerini geliştirmeleri, modernleşmeleri ve hizmet anlamında daha farklı girişimlerde bulunarak, sadece Türk müşterileri değil, buranın yerli tüketicilerini de çekmeleri gerekmektedir. Bir yandan da Türk gıda markalarını reyonlarına taşımaya başlayan büyük zincirlere karşı da rekabet etmek zorundadırlar. Tabii Avrupa’lı büyük zincirler tüm etnik gıda çeşidini henüz marketlerine koyamadıkları için, rekabet avantajları sürmektedir.

Türk gıda ürünlerinin ve mutfağının başta Avrupa olmak üzere, hak ettiği seviyeye gelmesi, sadece ülkemiz ihracatını değil, ülke tanıtımımıza da olumlu katkılar yapacaktır. Gıdanın yanında kozmetik ürünlerinin de ihracatı artacağı gibi, turizm, tekstil ve diğer sektörler de istifade edecektir.

Şimdilik Almanya’dan haberler bu kadar, hafta başında İstanbul’da görüşmek dileği ile…

İyi Pazarlar 🙂

http://www.retailturkiye.com/genel-haberler/avrupa-turk-gida-perakendeciler-platformu-uyeleri-bulusacak

2017/203

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir