KİTAP ÖNERİM – 57

KİTAP ÖNERİM – 57

Reklamcı ve kreatif direktör Dave Trott, yaratıcılığı kışkırtan, farklı tarihlerde yaşamış ve farklı kültürlerden insanların gerçek yaşam öykülerini kaleme aldığı “Bir + Bir = Üç” isimli kitabında, çok sade bir dil kullanmış ve bizlere bir şey öğretmekten çok daha fazlası, cesur adımlar atmaya ve yaratmaya teşvik ediyor. Zihnimizi analiz yapmaktan öte, hissetmemizi sağlıyor…

Birinci Dünya Savaşı’nda batan üç gemiden de kurtulan bir asker…

Tsunaminin geldiğini görerek hayat kurtaran on yaşında bir kız…

İki parmağını kaybettiği için caz müziğini yeniden keşfeden bir müzisyen…

Ve Dave Trott’un kendi ailesinin hayatından kesitler…

Her biri sadece bir-iki sayfadan oluşan kısa yaşam öyküleri veya anılar, öylesine derin anlamlar taşıyor ki, her birinden sonra üzerinde dakikalarca düşünmeden edemiyorsunuz. Bazı hikâyelerde insanın gözleri dolarken, bazılarında ise oturduğunuz yerden fırlayıp, adeta bulunduğunuz hayat çerçevesinin dışına taşmak istiyorsunuz.

Birbirlerinden oldukça farklı hayatlar yaşayan bu insanların bir ortak noktası var: İçinde bulundukları durum her neyse, ona farklı bir gözle bakabilmeleri, herkesin sustuğu anda konuşmaya ve hareket etmeye cesaret edebilmeleri, geleneksel bilgiyi sorgulamaya, hatta kimi zaman göz ardı etmeye kalkışabilmeleri.

Bence bu farklı kitap, sizlere yaşatacağı her serüvenle tam bir hafta sonu kitabı olmaya aday…

Mükemmel çeviriyi gerçekleştirerek, öykülerin ruhunu yansıtan Ayşe Batur’u da tebrik etmeden geçemeyeceğim…

 

06.01.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir