KİTAP ÖNERİM – 62

KİTAP ÖNERİM – 62

Mindfulness, yani “Bilinçli Farkındalık”, son zamanlarda çok konuşulan ve bu konularla ilgilenenleri oldukça heyecanlandıran bir kavram haline geldi.

Peki, Mindfulness nedir?

Bir çırpıda okuduğum ve oldukça yararlandığım Klinik Psikolog Sevgili Suzi Amado’nun “Ruhuna Pansuman” isimli kitabından kısa bir bölüm aktararak, bu kavrama bir açıklık getirmek isterim.

Mindfulness kişinin anbean deneyiminin farkında olma halidir. Mindful insan, varoluşunu tüm hücrelerinde deneyimler ve hisseder. Mindful olmak birçok konuda hayat kalitesini artırır. Kişi kendini daha canlı hisseder, daha kolay odaklanır, hayatın zorluklarıyla daha kolay baş eder, başka birini daha derin ve daha dikkatli bir şekilde dinleyebilir. Üretkenliği artar, hayat deneyimlerini daha kolay kabul eder. Birçok insan mindfulness’ın hayatlarını olumlu yönde etkilediğinden, değiştirdiğinden bahseder ama mindfulness değişim odaklı bir deneyim değildir. Mindfulnes kabul odaklıdır. Mindful varoluş kendini yargılamamayı, kendine saygı duymayı, kendine şefkat göstermeyi ve kendi deneyimine merakla yaklaşmayı içerir…

Tabii, çok daha fazlasını sizlerle paylaşmak isterdim, ama Sevgili Suzi Amado, bu kitabını tek yönlü bilgi aktaran bir kitap gibi değil, kitabın içine kendinizle ilgili bazı bilgileri yazacağınız bir formatta yazmış. Yani, hem kitap, hem de kendinizi keşfeden bir defter gibi düşünebilirsiniz. Bunu ancak kitabı elinize aldığınızda görebilirsiniz, çünkü görsel olarak da sayfalarda çok güzel görseller kullanılmış.

Benim en çok “Rahatlatan Müzikler Listem” ve “Keyfimi Yerine Getiren Müzikler” sayfaları dikkatimi çekti, ama listemi sayfalara aktarmakta zorlanabilirim, çünkü benim listem biraz kabarık ?

Bu değişik kitabı, kendinizi keşfettiğiniz şahsi bir defter olarak düşünebilirsiniz…

Keyifli okumalar dilerim ?

10.02.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir