Pazar… Pazar… 2018/218

Pazar… Pazar…

Bugün 18 Mart…

Bu tarih Türk Milleti için önemli bir anlam ifade etmektedir.

Eğer bugün bu vatan üzerinde bağımsız yaşayabiliyorsak, bunu bugün kutladığımız 18 Mart 1915’teki Çanakkale Zaferi’ne borçluyuz, çünkü Trablusgarp Savaşı ve Balkan Savaşı yenilgileri ile yaşanan büyük moral bozukluğundan sonra, her türlü imkânsızlığa rağmen, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kahraman Türk Askeri ve Türk Milletinin sayesinde büyük fedakârlıklar ve azimle kazanılan bu zafer, Mayıs 1919’da başlayacak olan İstiklal Savaşı’na giden yolda ordumuz ve milletimiz için moral kaynağı ve ilk kıvılcımın yakıldığı yer olmuştur.

İstiklal Savaşı’nı kazanmasaydık, vatanımız belki de 70-80 yıl sürecek emperyalist devletlerin işgali altında kalacak ve köle veya bir manda devlet olarak yaşayacaktık. Bu nedenle “İstiklal” sözcüğü bizler için her şeyden daha değerlidir. Bu nedenle de İstiklal Marşı’mızın herkes için anlamı büyüktür.
Ancak İstiklal Marşı’mızın tarihi okulumuz Vefa Lisesi’nden mezun olanlar için özel bir anlamı daha vardır; çünkü İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, Vefa Lisesi’nden mezundur.

Çok değerli okulumuzun yeni ders yılı açılışı, yeni öğrencilerimize rozet takma günü, geleneksel boza günü gibi etkinliklerinde, okulun öğrencileri yanı sıra, çeşitli Vefa kuruluşları ve dernekleri ile eski mezunlar okulda buluşuruz ve okulun tören alanında, büyük bir coşku ile önce İstiklal Marşı’mızı, ardından da Vefa Marşı’nı seslendiririz.

İstiklal Marşı’mız bestesi ve güftesi ile hepimiz için bir marştan çok daha ötesidir…

Büyüklerimiz, ardından bizler bu marşla büyüdük…

Hiç bir şekilde değişmesini kabul edemeyiz…

Atalarımızdan yadigardır… Torunlarımıza emanetimizdir…

İyi Pazarlar…

2018/218

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir