KİTAP ÖNERİM – 69

KİTAP ÖNERİM – 69

Robert Cialdini, 30 yıl önce yazdığı “İknanın Pskikolojisi” kitabından sonra, geçen yıl yayınlanan yeni kitabı “İknaya Açılan Kapı” ile ikna sanatına yeni bir boyut kazandırıyor.

Bu kitabında iyi iletişimcilerin mesajlarını sunmadan önce neler yapmaları gerektiğini anlatıyor ve işin içine “Zamanlama” boyutunu katıyor.

“Kişinin seçimini belirleyen en önemli etken, doğru ya da yararlı olması değil, karar anında dikkate sunulmasıdır” diyen Cialdini, ikna sürecinin kilit noktası saydığı “Ayracılıklı anlar”ı anlatıyor.

Özetle, daha önceki kitabında söz ettiği iknanın evrensel 6 ilkesine, 7. ilkeyi eklemektedir.

Üç bölümden oluşan bu değerli eserin ilk bölümü olan “Dikkatin Planlanması”nda, “Ayrıcalıklı anlar” kavramı, yani bir insanın karşı tarafın mesajını benimsemeye en hazır olduğu en özel durumlar ele alınmış. Dikkat çekmek önemlidir, şu başlık sanıyorum her şeyi anlatıyor: “Hokus değil, pokus değil, fokus”.

İkinci bölümde ise “Süreçler”de bağlantıların rolü detaylı olarak anlatılmış. Yani ikna edici coğrafyalar (Doğru yerler, doğru izler), nedenler, engeller ve çözümler.

Son bölümde ise “İknanın Optimizasyonu” sunulmuş. Yani, en kestirme yollar, bir arada olmak, birlikte hareket etmek ve etik kullanım.

Bu değerli eseri buraya özetlemek gerçekten çok zor, çünkü her bölüm öylesine güzel kaleme alınmış ki, sanki söz edilmezse kitabın anlam bütünlüğü kaybolacakmış gibi geldi bana…

Pazarlama, satış, yönetim ve benzeri işlerle ilgili görev yapan herkesin bu kitaptan alacağı bir şey mutlaka olacaktır.

Keyifli okumalar dilerim…

30.03.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir