Pazar… Pazar… 2018/220

Pazar… Pazar…

Bu topraklardan öyle çocuklarımız çıkıyor ki, onlarla gurur duymamak mümkün değil.

Ancak bazı sporcu çocuklarımızın dünya çapındaki başarıları, ne yazık ki sadece kendi alanlarındaki insanlar tarafından biliniyor. Oysa başarılı sprocularımızı bilmek ve onları desteklemek zorundayız. Bu desteğin de sadece alkış ve sözlerle sınırlı kalmaması, devletin de bazı imkânlar sağlaması gerekmektedir.

Zira ülkemizin adı ne kadar çok spor, sanat, edebiyat ve müzikle anılırsa, son yıllarda savaş, terör ve darbe girişimleri ile dış dünyada oluşan olumsuz algımız değişecektir. Buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğuna inanıyorum.

Örneğin 2001 yılında Manisa’nın Akhisar ilçesinde dünyaya gelen Ayşe Begüm Onbaşı isimli kızımız, dünya çapında bir jimnastikçidir ve 11 yaşından beri milli forma ile ülkemizi temsil etmektedir.

Sporla henüz 3 yaşında tanışan Ayşe Begüm, haftanın 5 günü evinden 50 kilometre uzaklıktaki antrenman salonuna giderek, sporunu geliştirmiştir. Tabii bu gayretinde ona destek olan ailesinin rolü büyük olmuştur. Spor kariyerinin yanında Akhisar’da lise öğrenimini sürdüren genç jimlastikçimizin başarılarını söyle özetleyebiliriz:

2015 yılında Meksika’da gerçekleşen Dünya Şampiyonası’nda 12 – 14 yaş grubunda dünya üçüncüsü oldu.

2016 yılında Güney Kore’de düzenlenen Aerobik jimnastik Dünya Şampiyonası’nda ise 15 – 17 yaş grubunda altın madalya aldı.

2017 yılında İspanya’daki Akdeniz Gençler Şampiyonası’nda ve Portekiz’de uluslararası bir turnuvadan üç altın madalya ile döndü.

Yine 2017 yılında İtalya’daki Avrupa Aerobik Jimnastik Şampiyonası’nda genç kadınlarda birinci olarak altın madalya kazandı. Ayrıca, Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin ile oluşturdukları trio kategorisinde de altın madalya kazandı. Ayşe Begüm Onbaşı, ikili kategorisinde ise Mehmet Ercoş ile sunduğu seride ise gümüş madalya sahibi oldu.

Dünya Şampiyonaları dışında, yurtiçinde ve yurtdışında katıldığı etkinliklerde altmışın üzerinde madalya sahibi olan Ayşe Begüm, ülkemizin gelecek vadeden sporcuları arasında yer almaktadır.

Ayşe Begüm gibi, kendi imkânları ile sporunu sürdüren ve dünya çapında başarılara imza atan bir çok sporcumuz bulunmaktadır. Bu sporcuların kız çocukları olması ve böylesi estetik sporlarda başarı kazanmalarının ülkemize kazandıracağı olumlu algının önemini sanıyorum anlatmaya gerek yoktur.

Bence, böyle sporcuların teşvik edilmesi, spor ve öğrenim hayatlarının başarılı bir şekilde devam edebilmesi için her türlü imkân sağlanmalıdır.

İyi Pazarlar ?

2018/220

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir