KİTAP ÖNERİM – 71

KİTAP ÖNERİM – 71

Sevgili Dostum Zuhal Gürçimen’in “Başıma Bir İş Geldi” ismiyle kaleme aldığı kitabı, bugüne kadar okumuş olduğunuz kariyer ve iş kitaplarından çok farklı.

İş hayatında problem yaşayanlar veya kariyerini planlamada sorun olduğunu düşünenler, benzer başlıklarda kitapları temin etmekte ve kitapta sözü edilen önerileri dikkatle okumaktadırlar. Ancak, kimi kitaplar son derece faydalı olurken, kimisi de ne yazık ki çok yüzeysel kalmaktadır. Hele bazılarını ise okurlar yazım dili ağır geldiği için okurken anlamamakta ve yarıda bırakmaktadırlar. O halde, iş kitaplarının okurların ilgilerini yakalayabilmeleri için farklı bir şekilde yazılmaları kaçınılmaz olmuştur.

Sevgili Zuhal uzun yıllar süren meslek hayatında yüzlerce sayıda ve değişik olaylarla karşılaşmış. Bütün bunlardan elde ettiği deneyimlerin sonucunda oluşan önerilerini, okurlarına bir iş kitabı olarak sunmaktan öte, bunu romansı bir anlatımla aktarmayı tercih etmiş. Özetle, halen yaptığı işin doğası gereği, kullandığı üslup kalemine de yansımış…

Bu öyküleştirilmiş anlatım, hem okuru kitabın içine çekmekte, hem de verilmek istenen mesajın çok daha etkili iletilmesini sağlamaktadır.

Bu kitabı okurken, satır aralarını kaçırmamanın gerekli olduğunu düşünüyorum, çünkü iş hayatındaki olumsuzluklarla mücadele etmenin ve durumu kendi lehine çevirmenin yolu tamamen hikâyelerin içinde sunulmuş. Okurun bazı bölümleri okurken “Benim de başıma bu gelmişti” veya “Şu anda ben de aynen bunu yaşıyorum…” diye düşüneceklerini ve yaşanmış öykülerden kendilerine uygun gelecek davranışları örnek alacaklarını söyleyebilirim.

Sevgili Zuhal’i bu ilk kitabından dolayı tebrik ediyor, nice kitaplar yazmasını diliyorum…

14.04.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir