KİTAP ÖNERİM – 73

KİTAP ÖNERİM – 73

Bir çoğumuzun elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarımız, özellikle de Apple iPhone’nun böylesi kısa sayılabilecek bir zamanda elde ettiği başarının altında yatan nedenleri hep merak etmişizdir, ya da kendimize göre yorumlamışızdır.

Akademik platformlardan, kurumsal eğitimlere kadar; şirket içi toplantılardan, sosyal ortamlardaki sohbetlere kadar, neredeyse hepsinde mutlaka bir Apple konusu açılır ve üzerine çok konuşulur…

Bir çoğumuzun tespitleri doğru olmasına rağmen, işin mutfağında on yılı aşkın bir süre çalışmış ve önemli görevler üstlenmiş Ken Segall’ın “O Kadar Basit ki!” isimli kitabında, Apple’ın felsefesini anlatmış.

Kitabın tamamını henüz bitiremediğimi itiraf etmeliyim, ama şu ana kadar okuduğum bölümlerde, gerçekten işi ne kadar basitleştirirseniz, o derece tüketici veya müşterilerin üzerinde etkisinin artacağına inanmış durumdayım.

Yazar Ken Segall, kitapta sunulan kavramların mucidi Steve Jobs olduğunu ve zaman zaman işin zorluğunun sağlığına zarar vermiş bile olsa, onunla çalışma fırsatı bulduğu için kendini şanslı hissettiğini yazmış.

Apple’ın bulunduğu yere gelmesinde büyük katkısı olan, unutulmaz “Think Different” kampanyasının yaratıcılarından ve aynı zamanda iMac’in isim babası Ken Segall, “Basitlik” kavramının Apple’da sadece bir tasarım ilkesi olmadığını, kuruluşun her düzeyine nüfus eden bir değer olduğu çok başarılı bir şekilde ifade etmiş. Bu ilkeyle iş yapan insanların kuruluşlarına maddi ve manevi değer katacaklarına ikna olmuş durumdayım.

Bu arada kitabın kurgusu ve yazım dili, basit bir hikâye anlatımı şeklinde olduğu için ayrı bir övgüyü de hak ediyor ve kitabın çevirisini gerçekleştiren Mirel Benveniste’yi de ayrıca kutlamak isterim.

Bugünkü kitap önerimi kitabın bölüm başlıklarını aktarmakla tamamlamak istiyorum, ki sadece bu başlıklar bile adeta bir reçete niteliğinde:

Acımasız ol!
Küçük ol!
Minimal ol!
Hareketli ol!
Efsane ol!
Sözel ol!
Rahat ol!
İnsan ol!
Kuşkucu ol!
Savaşçı ol!

Keyifli okumalar dilerim.

28.04.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir