Pazar… Pazar… 2018/224

Pazar… Pazar…

Bir çoğunuzun sosyal medya paylaşımları veya basındaki haberlerden okuduğunuza emin olduğum, ama yine de duymamış olan dostlarım ve arkadaşlarıma, insanın yüreğini ısıtan bir haber ve izlemeleri gereken bir videoyu anlatmak istiyorum.

İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV), ses getirecek çok değerli bir girişimde bulundu. İZEV yöneticileri, dünyaca ünlü İngiliz Pink Floyd müzik grubu üyesi Roger Waters’in müzik şirketine ve menejerine bir e-posta göndererek, efsanevi parçaları olan “Another Brick in The Wall”un Türkçe yayın hakkını istediler. Bu e-postada eseri Türkçe bir video ile yayınlayıp, eğer 10 milyon izlenme sayısına ulaşırlarsa, artacak maddi destek ile bir İZEV Yaşam Köyü kurulacağını da anlattılar. Ayrıca söz konusu e-postaya Down Sendromlu gençler, zeybek oynarken “Roger Amca’ya selam olsun” dedikleri bir video da eklediler.

Roger Waters, yaklaşık 45 gün sonra verdiği cevapta, şarkının iki yıllık kullanım hakkını verebileceğini belirtip, iki gün içinde şarkının Türkçe sözlerinin gönderilmesini talep etmiştir.

İZEV Vakfı Gönüllü Marka Danışmanı Hakan Kural, söz konusu esere “Yaşam Hakkı-Duvar” ismiyle Türkçe sözler yazarak, hemen iletmiştir.

Roger Waters, Türkçe versiyonunu dinledikten sonra 1978 yılından bu yana kimseye vermediği şarkısının Türkçe seslendirme hakkını İZEV’e verdi. Şarkı için İZEV’deki gençler video klibini çektiler. Şarkının klibinde Selda Bağcan, Funda Arar, Kubat, İclal Aydın gibi bir çok ünlü müzisyen ve çok değerli akademisyen Prof Dr. Yavuz Dizdar Üstadım da yer aldı.

18 Nisan 2018 tarihinde yüklenen video, şu an itibarı ile 1.030.222 defa izlendi.

Böylesi değerli ve tüm dünyaya örnek olacak bir projenin gerçekleştirilmesini sağlayan başta İZEV yöneticileri, vakfın gönüllü marka danışmanı Hakan Kural, projeye destek veren sanatçılara, akademisyenlere ve tabii ki Roger Waters’e teşekkür ediyorum.

Ayrıca, ülkemizin adınının böylesi etkinliklerle anılması açısından da çok değerli girişim olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi bizlere düşen görev, mümkün olduğu kadar çok videonun izlenmesini sağlayarak, 10 milyon izlenme hedefine ulaştırmaktır. Lütfen videoyu dostlarınıza iletiniz ve paylaşınız:

İyi Pazarlar ?

2018/224

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir