Pazartesi Sendromu Atlatma – 63

Pazartesi Sendromu Atlatma – 63

Cesaria Evora, Atlas Okyanusunda, Kuzey Batı Afrika açıklarındaki bir adalar ülkesi olan Yeşil Burun Adaları’na (Cape Verde) bağlı São Vicente, Mindelo’da 1941 yılında doğdu.

Başka hiçbir ülkeye yerleşmedi, orada yaşadı ve yine orada 2011 yılında tam 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Başka bir dil de öğrenmedi, onunla konuşmak isteyen herkes, Afrika dilleriyle Portekizce karışımı Creole diline mecbur kaldı. Cape Verde’nin hem dilini hem de şarkılarını öğretti dünyaya. Adaların geleneksel müziği, hasreti, tutkuyu, denizi anlatan mornaları ezberletti.

Morna; Portekiz “Fado”su, jazz ve Brezilya “Samda”sı olmak üzere çeşitli Latin müziklerinin bir karışımıdır. Sözcük olarak, İngilizce’deki “Mourn” gibi yas anlamındadır; melankoli ve nostaljinin notalara dökülmüş hali olarak tanımlanır.

Cesaria Evora, ülke ülke dolaştı, turneler yaptı, birkaç kez de Türkiye’ye geldi.Her zaman sahneye çıplak ayakla çıktı. “Fakir halklarla dayanışmak için ayakkabı giymiyor” diye bir söylenti çıktı, ancak verdiği röportajlarından birinde bu iddiayı reddetti ve “Cape Verde’de herkes böyle dolaşır. Çıplak ayakla dolaşmaya alışmışsan, ayakkabıyla kendini kısıtlanmış hissediyorsun.” dedi.

Grammy ödülü de alan bu mükemmel folk şarkıcısından bu hafta size “Sodade” isimli parçayı sunuyorum:

İyi Haftalar…

27.08.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir