KİTAP ÖNERİM – 81

KİTAP ÖNERİM – 81

Tarihte öylesine garip olaylar olmuştur ki, bazılarını bugün okuduğumuzda inanmakta güçlük çekeriz. Ama bu garip, ama gerçek olaylar, belki de tarih akışının değişmesine neden olmuş veya bugün günlük hayatta bir uygulamanın başlamasını sağlamıştır.

Sabri Kaliç’in kaleme aldığı “Tarihimizdeki Garip Olaylar” isimli kitabı, tam da tarihe çok da ilgi duymayanlara tarihi sevdirecek, hatta çok daha güler yüzle bakmalarını sağlayacak keyifli bir derleme olmuş.

Sultan II. Bayezid zamanında 1502 yılında yürürlüğe giren dünyanın ilk belediye yasası, 1509 yılında İstanbul’daki küçük kıyamet, bazı vezirlerin lakapları, Mimar Sinan’ın 1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman için yaptığı gemiler, Hürrem Sultan’ın kendi adına hayrat yaptırdığı İstanbul’daki Avrat Pazarı, Osmanlı Döneminden bir insan hakları bildirisi, İstanbul içinde ata binme yasağı, geceleri fenersiz sokağa çıkma yasağı, IV. Murat döneminde tütün yasağı, eski hamam yönetmeliği, Osmanlı’da yapılan dünyanın ilk denizaltısı, kadınlardan ve müzikten nefret eden padişah, kaşar peynirinin Osmanlı’da icat edilmesi, kıtlık çeken İrlanda’ya Britanya Kraliçesi’nden fazla yardım teklif eden Padişah… Daha neler neler…

Bu kitabı tarihteki önemli olayları irdelemek gibi bir düşünceye kapılmadan, tamamen keyifli bir gözle, biraz da günlük stresten uzaklaşmak amacı ile okumanızı öneririm.

Keyifli okumalar dilerim…

KİTAP ÖNERİM – 81” te bir düşünce

  1. Ebru diyor ki:

    Merhabalar ? Kitap önerilerinden oluşan faydalı yazınız için teşekkür ederim. Önermiş olduğunuz kitapları not ettim, umuyorum ben de bu kitapları okuyacağım. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir