KİTAP ÖNERİM – 84

KİTAP ÖNERİM – 84

HO’OPONOPONO
Hawaiili Şifacıların Sırrı

Maria-Elisa Hurtado-Graciet ve Dr. Luc Bodin taraından kaleme alınan ve Zeynep Ece tarafından Fransızca’dan Türkçe’ye çevirilen bu kitabın konusu, kökenleri büyük olasılıkla Hawaii uygarlığına dayanan ve aynı zamanda da olağanüstü bir tekâmül aracı olan “Ho’oponopono” felsefesidir.

Hani bazı kitaplar vardır, bir solukta okunur ve kitabı bitirdiğinizde, tadına henüz doymamış olursunuz. İşte, bu kitap da tam böyle bir eser.

Yaşamın esası ile başlayıp, düşüncelerin enerjiyi kendine göre nasıl biçimlendirdiği, kişisel tekâmülü ve özgürleşmeyi anlatmakta ve inanılmaz pratik yollar göstermektedir.

Ho’oponopono felsefesinde, kin, kıskançlık, iftira, intikam yoktur, yalnızca çok dinlendirici olan affetme, anlayış ve sevgi vardır. Bize başkalarını sevmeyi ama özellikle de kendimizi sevmeyi öğretir, bu da güzel bir yoldur… İzlemiş olmaktan kesinlikle pişman olunmayacak bir yol…

Ho’oponopono sözcüğü kadim Hawaii dilinde “hatalı olanı düzeltmek” ya da “doğru hale getirmek anlamına gelmektedir, yani yeniden doğru şekline dönmek demektir. Dolayısıyla, bu işlem, yaşamda karşımıza çıkan bütün problemlerin kökündeki düşünce hatalarını düzeltmeyi sağlayacaktır.

Bu keyifli kitabı okuyup, içselleştirdikten, hele bir de önerilen meditasyonları yaptıktan sonra, kendiniz olduğu kadar, yakınlarınız da, bazı düşünce ve davranışlarınızda fark edilecek değişiklikleri gözlemleyeceklerdir. Kitabı daha fazla burada anlatmama imkân yok, ama Ho’oponopono’nun beş temel ilkesini sizlere paylaşmadan da yapamayacağım:

1.Fiziksel gerçekliği yaratan düşüncelerimdir.
2.Eğer düşüncelerim hatalıysa yanlış bir gerçeklik yaratırlar.
3.Eğer düşüncelerim kusursuzsa, sevgi dolu bir fiziksel gerçeklik yaratırlar.
4.Her şey içeridedir. Her şey zihnimde düşünce olarak vardır.
5.Fiziksel evrenim her nasılsa, onun yaratıcısı benim ve eğer ben düşüncelerimi düzeltirsem, gerçekliği değiştirebilirim.

Kitabın en can alıcı cümlesi ile bugünkü kitap önerimi tamamlıyorum: “Sevgi her şeyi aşar”

Keyifli okumalar dilerim…

20.10.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir