Pazartesi Sendromu Atlatma – 76

Pazartesi Sendromu Atlatma – 76

1946 yılında Tanzanya Zanzibar’da dünyaya gelen Farrokh Bulsara, Queen grubunun solisti olarak Freddie Mercury ismiyle tanındı.

1973 yılında çıkardıkları ilk albümleri grupla aynı adı taşıyan “Queen”di. Geniş kitlelerce rock müziğinin en büyük vokalistlerinden biri olarak kabul edilen Freddie Mercury, aynı zamanda şarkı da yazıyordu. Queen grubunun hit olmuş sayısız şarkısını ve “Greatest Hits” albümündeki 17 şarkının 10’unu kendisi yazdı. 

Şarkılarında farklı müzik türlerini bir arada kullanması onun müziğinin karakteristik özelliklerinden biriydi. 60 akort içeren ve çevrimsiz yapısıyla dikkat çeken şarkısı “Bohemian Rhapsody”, Freddie Mercury’nin benzersiz stilini, zengin bir müzikal noktaya ulaştırdı. “Killer Queen“, “Somebody to Love“, “We Are the Champions” ve “Don’t Stop Me Now” ise imzasını taşıyan büyük eserlerinin diğer örneklerindendir.

24 Kasım 1991’de hayatını kaybeden ünlü şarkıcının hayatını anlatan, film tam da bu hafta vizyona girdi.

Bugün size 1985 yılında Londra Wembley stadında “Live Aid” adıyla düzenlenen dev yardım konserinde Freddie Mercury ve Queen grubunun seslendirdiği ve tüm dünyada ses getiren “We Are the Champions” isimli parçalarını sunuyorum:

İyi Haftalar…

26.11.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir