KİTAP ÖNERİM – 87

KİTAP ÖNERİM – 87

GİRİŞİMCİNİN EL KİTABI

Sekiz seri girişim yaptıktan sonra emekli olan Steve Blank ile ilk girişim başarısını henüz 22 yaşındayken elde eden Bob Dorf’un birlikte kaleme aldıkları bu kitap, bir iş fikrinden adım adım bir şirket kurmaya giden yolu çeşitli örnekler, başarılı iş adamlarının önerileri ve yorumları ile zenginleştirilmiş bir halde okuyucuya sunmaktadır.

Kitabın 18. sayfasında, tüm girişimciler için yazıldığı ifade edilmiş ve girişimin tanımı şöyle yapılmıştır: “Bir girişim; ölçeklenebilir, tekrarlanabilir ve karlı bir iş modeli arayışı içindeki geçici bir organizasyondur. Başlangıç aşamasında girişimin iş modeli, fikirler ve tahminler ile oluşturulmuştur. Müşterisi hakkında bilgisi ve hatta müşterisi de yoktur.”

Kitabın en önemli vaadi ise: “Girişimciler, bu kitabı okuyarak müşteri ve pazar riskinin üstesinden gelebilirler.”

Bu harika kitap, içindeki infografikler, tablolar ve şekillerle kolay okunmakta ve ilk adım olan “Müşterinin Keşfi” ile başlamaktadır. Bu adım: “İş Modeli Varsayımlarını Belirle”, “Sokağa Çık ve Sorunu Keşfet” ve “İş Modelini Doğrula” başlıkları ile tanımlanmıştır.

“Müşteri Doğrulama” başlıklı ikinci adımda ise: “Satışa Hazırlan”, “Sokağa Çık ve Satış Yap!”, “Ürün ve Şirket Konumlandırmasını Geliştir” ve “Yön Değiştirmek ve Devam Etmek” başlıklı bölümlerle oldukça detaylı olarak iş geliştirme aktarılmaktadır.

En çok beğendiğim bölüm olan “Kontrol Listeleri” ise, kitabın sonunda sanki tatlının üzerindeki kaymak gibi verilmiş. Neredeyse bir yapılacak işler listesi ve kitabın içindeki ilgili bölüm referans olarak belirtilmiş.

– Yönetim Kurulu ve Yöneticiler ile Anlaşmak
– Pazar Büyüklüğü
– Ürün Özellikleri ve Faydaları
– Müşteri Sınıfları
– Kanallar
– Pazar Tipi
– Müşteri İlişkileri
– Ana Kaynaklar Varsayımı
– Ortaklar Varsayımı
– Gelir ve Fiyatlama Varsayımı
– Tasarım Testi
– Müşteriyle Buluşmaya Hazırlık
– Müşteri algısını Kazanmak
– Pazar Bilgisi, Trafik/Rekabet
– Satışa Hazırlanın
– Satış ve Pazarlama Materyalleri

Ve çok güncel bir konu olan “Bir Web Girişimi Nasıl Kurulur?” ile kitap sona ermektedir.

Keyifli okumalar dilerim…

15.12.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir