Pazartesi Sendromu Atlatma – 80

Pazartesi Sendromu Atlatma – 80

1952 yılında New York’ta dünyaya gelen Laura Branigan, Manhattan’daki Dramatik Sanatlar Akademisi’nde eğitim almış ve 1970’li yılların sonunda Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Leonard Cohen’in vokalisti olarak Avrupa turnesine çıkmıştır.

1982 yılında ise Atlantic Plak’la ilk anlaşmasını imzaladı ve ilk albümü olan “Branigan” ile müzik piyasasına giriş yaptı.

Albümden ilk yayınlanan single çalışması olan “Gloria”, listelere müthiş bir giriş yaparak otoriteleri şaşkına çevirdi. Haftalarca en beğenilen şarkıların başında gelen “Gloria”nın başarısına ulaşamasa da, “Branigan” albümünden çıkan bir diğer parça, “All Night With Me” de müzik otoritelerinin beğenisini kazandı. 25 yaşındaki bu genç kız, “Gloria” ile “En İyi Kadın Pop Vokal Performansı” dalında Grammy adayı oldu…

Branigan, soyadını taşıyan albümüyle yalnız İngiltere ve Amerika’da değil, birçok Avrupa ülkesinde de hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaştı. Almanya müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselen “Gloria” single’ı, İtalyanca versiyonuyla da bu ülkede ikinci sırada yer alma başarısını gösterdi.

Sanatçı, bir yıl sonra yeni albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. “Branigan 2”, dillerden düşmeyecek birbirinden kaliteli hit parçalarıyla büyük beğeni topladı. “Solitaire” ve “How Am I Supposed to Live Without You”, albümün öne çıkan parçaları olurken Flashdance’in film müziği olarak da kullanılan “Imagination” da takdir toplayan çalışmalar arasında yer aldı.

Branigan’ın üçüncü albümü, 1984 yılında raflardaki yerini aldı. “Self Control” adını taşıyan 10 şarkılık çalışma, yine Atlantic etiketiyle piyasaya sürüldü. “Self Control”, belki de dünyada en çok sayıda müzikseverin bildiği şarkılardan biri oldu… Çok sayıda filmden hatırlayabileceğimiz, televizyon programlarına defalarca jenerik olan parça, sanatçıyı o dönemde müzik listelerinde 2. sıraya taşımıştı. Albümde beğeni toplayan şarkılar arasında “The Lucky One” ve “Ti Amo” da bulunuyordu.

1980’li yıllardaki başarısından sonra 1990’lı yıllarda kaybetmeye başlayan Laura Branigan, Sahil Güvenlik dizisinin jenerik müziği için dizinin baş erkek oyuncusu David Hasselhoff ile 1994 yılında “I Believe” parçasını seslendirdi.

Laura Branigan, 1995 yılında ‘Best of Branigan’ albümünü çıkardı. Kocası Lawrence Kruteck’in 1996 yılında ölmesinden sonra sanat dünyasından elini ayağını çeken sanatçı, 2001 yılında yeniden sahnelere döndü ve 2002 yılında Janes Joplin’in “Love” adlı müzikalinde rol aldı.

22 yıllık sanat hayatında bir verimlilik simgesi olmayı başaran, şarkılarıyla tüm dünya müzikseverinin diline dolanan Laura Branigan, 26 Ağustos 2004 tarihinde uykusunda geçirdiği beyin kanamasına yenilen 47 yaşındaki sanatçı, zamansız vedası ile müzik dünyasını yasa boğdu…

Bu hafta başı size “Self Control” isimli parçasını sunuyorum:

İyi Haftalar…

24.12.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir