Pazar…Pazar… 2019/263

Pazar…Pazar…

ESKİ TÜFEKLER

Eski Dostlar, ustalar, üstatlar, arkadaşlar, meslektaşlar çok değerlidir. Mesleği bırakmış, kısmen emekli olmuş, kısmen de yarı zamanlı iş hayatına devam etseler de, deneyimleri ve bilgileri ile ışık saçmaya devam ederler. Yaşadıkları olaylar birer ders, anıları ise “Stand-up Show” gibidir. Onlarla sadece bir telefon görüşmesinde bile ayak üstü bir çok şey öğrenirsiniz.

Bu nedenle onlarla iletişimi sürdürmek sadece bilgi almak değil, aynı zamanda da çok büyük bir keyiftir.

Geçtiğimiz hafta içinde, iş hayatımda 30 yılı aşkın görev yaptığım “Kozmetik” sektörünün ustaları ile buluştuk.

Bu sektörde satış müdürlüğü yapmış en genci 55, en yaşlısı ise 75 yaşında olan bu “Eski Tüfekler”, ne zor şartlarda çalışmışlar, ne riskler yaşamışlar, ne büyük krizler atlatmışlar; bazı zamanlar harika işler yaparken, bazen para da batırmışlar; bayilik açtırıp kapatmışlar, sektöre ticaretin kurallarını öğretmişler; distribütörlük, toptancılık, perakendeciliğin kurallarını yazmışlar, satışı destek faaliyetlerini, ilk kampanyaları oluşturmuşlar, yurt dışında onlarca fuar, eğitim, iş görüşmesine katılmışlar, hedefler tespit etmişler, prim sistemi oluşturmuşlar, insan yetiştirmişler ve en önemlisi hep dik durmuşlar ve dürüst olmuşlardır.

Eğer bir gün kozmetik sektörünün tarihi yazılacak ise, “Altın harflerle” yerini alacağına inandığım Ahmet Aksoy, Sarmen Çorlu, Yalçın Genç, Metin Orun, Halis Çifter, Sinan Öztoprak, Mete Baltaş, Mustafa Hızal ile harika bir akşam geçirdik.

Zamanında tatlı tatlı rekabet etmiş, çeşitli bölge seyahatlerinde karşılaşmış ve birlikte zaman geçirmiş, sektör hakkında bilgi alış verişi yapmış, zor zamanlarda birbirimize destek vermiş usta ve çıraklar bir arada olduk…

Kimlerin kulaklarını çınlatmadık ki? Çok güldük, bazı anlarda hüzünlendik, aramızdan ayrılanları andık…
Bu arada buluşmamıza katılamayan bazı “Eski Tüfeklerle” telefon görüşmesi yaptık… Açıkçası ben sohbete doyamadım…

Bu vesile ile, kozmetik sektörüne emeği geçen ve her birinden birşeyler öğrendiğim tüm arkadaşlara, satış temsilcilerine, tüm dostlarımıza, bayilerimize, emekçilere, güzellik uzmanı, depocu, lojistik-dağıtım görevlisi tüm mesai arkadaşlarımıza selamlar ve sevgilerimi iletiyorum.

Bir dahaki sefere daha da zengin bir kadro ile buluşacağımıza inanıyorum. Yüreğimiz ve kapımız açık…

İyi Pazarlar…

2019/263

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir