Pazartesi Sendromu Atlatma – 89

Pazartesi Sendromu Atlatma – 89

1934 yılında Kanada Montreal’de dünyaya gelen Leonard Cohen, McGill Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü yıllarda yazdığı şiirlerini 1956 yılında “Let Us Compare Mythologies” (Mitologyaları Karşılaştıralım) adlı isimli kitabında topladı.

Yüksek lisans öğrenimi için Columbia Üniversitesi’ne girdiyse de yazarlığa ağırlık vermek amacıyla öğrenimini yarıda bıraktı. Bir yandan da Montreal’deki gece kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. 1961’de yayımlanan ikinci şiir kitabı “The Spice-Box of Earth” (Dünyanın Baharat Kutusu) Kanada’da en çok satan şiir kitapları arasına girdi.

“The Favourite Game” (En Sevdiğim Oyun) ve “Beautiful Losers” (Görkemli Kaybedenler) adlı romanları ile “Flovoers for Hitler” (Hitler’e Çiçekler) ve “Parasites of Heaven” (Cennetin Sırtından Geçinenler) adlı şiir kitapları yurt dışında özellikle de Yunanistan’da geçirdiği yıllarının ürünüdür. Daha sonra Montreal’e dönen ve bir süre New York’ta yaşayan Cohen’in son şiir kitabı 1978’de yayımlanan “Death of a Lady’s Man” (Bir Kazanova’nın Ölümü)’dür.

Şiir ve romanlarının yanı sıra 1960’larda şarkıcı ve besteci olarak da adını duyuran Cohen, 1967’deki ilk albümü “Songs of Leonard Cohen”den 1979’daki son albümü “Recent Songs”a kadar birçok albüm yaptı. “Suzanne”, “You Know Who I am”, “Nancy” ve “Hey, That’s No Way to Say Goodbye” gibi besteleriyle Kuzey Amerika dışında da ün kazandı.

2016 yılında ABD, Los Angeles’ta hayata veda etmiştir.

Bu hafta size “Dance Me to the End of Love” isimli parçasını sunuyorum:

İyi Haftalar…

25.02.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir