KİTAP ÖNERİM – 89

KİTAP ÖNERİM – 89

KOÇLUK TEKNİKLERİ

İnsanlar her zaman daha iyi yaşam şartları, daha fazla gelir, verim, mutluluk ve benzer daha bir çok konulara ulaşmayı hedeflemişlerdir. Bu hedeflere ulaşmak için bir çok konuda eğitim almakta, uzmanlara danışmakta veya deneyimli insanların fikirlerine başvurmaktadırlar.

İnsanlara ulaşmak istedikleri hedefleri konularında yardımcı olurken, bu konuda yeteri kadar deneyim veya bilgi sahibi olmayan veya gerekli teknikleri bilmeyen insanların onlara bilmeden zarar verdiklerini, hatta ilerledikleri yoldan onları vaz geçirdiklerini, en azından geciktirdiklerini bilinmektedir.

Bu nedenle “Koçluk”, kişilere özgü çalışmaların gerçekleştirildiği, özel teknikler kullanılarak, danışanların doğru kararlar verip vermediklerini ta da bir meseleyi mümkün olan en iyi şekilde halledip halletmediğini sorgulayan ayrıştıran bir meslektir.

FA Coach Academy’nin kurucusu Fatoş Ayvaz’ın derlediği kitapta, aşağıda sıraladığım konularda birbirinden değerli 36 yetkin profesyonellerin kendi deneyimlerinden yola çıkarak geliştirdikleri teknikler, ipuçları ve kısa yollar bulunmaktadır:

İlişkiler
Farkındalık
Davranış Alışkanlıklarını Kırmak
Müşteri Tıkandığında
Gelecek Tasarlama
İşletmelerde Koçluk

Özellikle “İşletmelerde Koçluk” bölümünde kaleme alınan “Şirketimiz Bir İnsan Olsaydı”, “Takım çalışması”, “Bir İşletmenin Büyük Resmine Bakmak” ve “Hedefleri Oluşturmak” başlıklı teknikler gerçekten okunmaya ve üzerinde düşünmeye değer…

Bu kitabın koçların yanı sıra yöneticiler, takım liderleri, insan kaynakları uzmanları ve mentorların da görüşmelerinde yardımcı olacağını ifade edebilirim…

Keyifli okumalar dilerim…

30.03.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir