Pazar…Pazar… 2019/274

Pazar…Pazar…

SİNYOR BARTU

12 Nisan 2019 Cuma günü, Türk Futbol Tarihine adını altın harflerle yazdıran, spor yaşamındaki nezaket ve inceliği kadar, aktif spor yaşamını sona erdirdikten sonra, gazetecilik yaptığı dönemde de her zaman çizgisini koruyan, erdemli ve düşünceli davranışları, ölçülü sözleri ile yıllarca formasını taşıdığı sarı lacivertli kulübün değil, tüm taraftarların kalbini kazanmış, yurt dışında ülkemizi futbolda başarı ile temsil eden ilk sporculardan olan Can Bartu’yu kaybettik.

1936 Yılında İstanbul’da dünyaya gelen Can Bartu, spor kariyerine Fenerbahçe Spor Kulübünün Basketbol Takımında başladı. Altı kez Basketbol Milli Takımı formasını giydikten sonra, aynı kulübün futbol takımına geçti ve 1955 – 1961 yılları arasında orada oynadı ve 28 kez de Futbol Milli Takımı formasını giydi.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine, basketbol ve futbolla beraber yazılan Bartu, Türk milli takımı formasını hem basketbol hem de futbol sporunda giyen ilk ve tek sporcudur.

Bartu, aynı gün içinde, Galatasaray’la oynanan basketbol maçında 28 sayı kaydederken, Dolmabahçe’de de futbol maçına çıkmış ve bir gol atmış bir oyuncudur.

Milli takımdaki başarılı futbolu ile dikkat çeken Bartu, 1961’de, İtalya’nın Fiorentina takımına transfer oldu. 1 Ocak 1961 tarihinde Fiorentina – Glasgow Rangers arasında oynanan final maçında forma giyen, Avrupa Kupaları’nda final maçı oynayan, ilk Türk futbolcusu oldu.

1962’de Venezia takımında oynayan Bartu, 1964’de de Lazio’da oynadı. İtalyan futbolseverler ona “Sinyor Bartu” ismini vermişlerdir.

İtalya’da başarılı bir dönem geçiren Bartu, 1967’de, Türkiye’ye dönerek, eski takımı Fenerbahçe ile tekrar yollarını birleştirdi. Teknik ve zarif oyunu ile göz dolduran Bartu, Sarı-Lacivertli forma altında 326 maç oynadı, 162 gol attı.

1970 yılında futbolu bıraktı ve spor gazeteciliği yapmaya başladı…

Onu dün, Türk Futbol Camiasında hiçbir zaman unutulmayacak olan Taçsız Kral Metin Oktay, Lefter Küçükandonyadis, Efsane Başkan Süleyman Seba, Baba Hakkı Yeten, Berlin Panteri Turgay Şeren, Büyük Kaptan Vedat Okyar, Şeref Görkey, Şükrü Gülesin, Gündüz Kılıç ve daha bir çok başarılı futbol adamının yanına uğurladık…

Hepsi kalplerimizde yaşamaya devam edecekler…

İyi Pazarlar…

2019/274

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir