Pazar…Pazar… 2019/280

Pazar…Pazar…

İSTANBUL HAVA LİMANINDA GÖBEKLİTEPE STANDI

Bu sabah yurtdışına uçmak üzere İstanbul Hava Limanına geldiğimde muhteşem bir stantla karşılaştım. O kadar hoşuma gitti ki, bu sabah için hazırlamış olduğum yazıyı erteleyerek, sizlere uçakta bu yazıyı hazırlamaya başladım. Umarım uçak kalkmadan yayınlamış olurum.

Her ne kadar bazı tarihi eserleri yerlerinde görsek de, başka bir yerde bire bir hazırlanmış görselleri görmek bir başka oluyor. Geçtiğimiz hafta Göbeklitepe ile ilgili bir kitap önerisinde bulunmuş ve Göbeklitepe’yi ziyaret etmiştim. Ancak koruma altında olduğundan, ancak yukarıdan görme imkânım olmuştu. Ekte fotoğraflarnı eklediğim standta, Göbeklitepe’deki tapınak taşlarının gerçek boyutlu maketlerini görünce, ihtişamı daha iyi anladım. Gerçekten Göbeklitepe’deki eserler büyüleyici görüntüleri ile, insanı tarihin derinliklerine çekiyor.

Binlerce yerli ve yabancı yolcunun gelip geçtiği, böylesi bir hava limanında bu görseli yerleştirmek gerçekten çok iyi olmuş. Böylelikle Anadolu’muzda yeni keşfedilen ve henüz yeteri kadar dünyada tanınmayan bazı tarihi eserleri insanlara gösterme olanağı sağlanmıştır. Ümit ederim ki, başka eserlerimiz de böyle görsellerle insanların gözleri önüne serilir ve buralara ilgi artar.

Anadolu’muzda dünyaca bilinen onlarca tarihi eserin yanında, sadece yöre halkı tarafından bilinen ve değerleri henüz farkedilmeyen yüzlerce tarihi eser vardır. Öylesine zengin bir tarihi geçmişi, beş on eserle tanıtmak bence yeterli değildir. Daha fazla görsel, film, kitap ve tanıtımlar hazırlanmalıdır.

Hatta böyle standları sadece İstanbul Hava Limanında değil, dünyanın başka köşelerinde de kurmak çok yararlı bir girişim olabilir. Böylelikle ülkemizin tanıtımına katkı yapar ve turizmin gelişmesini sağlayabiliriz.

İyi Pazarlar…

2019/280

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir