Pazar… Pazar… 2014/40

Pazar… Pazar…

Film arası olur, ışıklar yanar ve “Yer gösterici” bir eliyle alttan tuttuğu tablaya diğer elindeki gazoz açacağı ile vurarak, karanlıkta kalmış gözlerinin aydınlığa alışmasını bekleyen seyircilere “Alaska Frigo” diye seslenir. Tablada bol miktarda herkesin yakından tanıdığı dondurmalar vardır. Ambalajı biraz zor açılır, ama tadı çok nefistir. Birkaç ısırıkta bitiverir, ama tadı filmin sonuna kadar damaklarda kalır. Yaz veya kış fark etmez, ne zaman sinemaya gitseniz, sinema büfelerinin başrol oyuncusu “Alaska Frigo” oradadır.

1953 yılında pazara verilen Alaska Frigo, Türkiye’nin ilk sanayi tipi dondurmasıdır; ancak 1994 krizinde zora girmişti. İcra ve iflaslarla uğraşan ve borçları 1.8 milyon TL’ye kadar ulaşan Alaska Frigo, 2011 yılında yeni bir ortaklıkla tekrar canlandı. Markaya yapılan yatırımlarla yeniden sinemalara ve market raflarına geri dönüş yapmış olsa da, zaman zaman dağıtımda aksaklıklar yaşandı.

Son yıllarda çok az yerde bulunur oldu ve bu durum markanın yavaş yavaş yok oluşuna doğru bir seyir izlemeye başladı.

Böyle bırakılsaydı, birçoğumuzun anılarında güzel yeri olan, tadını unutamadığımız markalardan biri daha tarih sayfalarında yerini alacaktı…

Bu hafta içinde Eti, stratejik bir hamle yaparak Alaska Frigo’yu 13 milyon TL’ye satın aldı. Tarihinde ilk kez bir marka satın alan Eti, böylelikle 60 yıllık bir markanın sahibi oldu ve mevcut ürün gamına çok yakın bir ürün olan Alaska Frigo’yu pazardaki etkin dağıtım gücü sayesinde sadece sinemalara değil, çok daha yaygın dağıtacaktır.

Bu oluşum bir yandan bir pazarlamacı olarak ilgimi çekerken, diğer yandan da bir tüketici olarak sevilen markalar ve tatların yok olmayacağını bilmekten dolayı mutlu etti.

Marka kolay yaratılmıyor; hem çok emek istiyor, hem de maliyetli; ayrıca zaman da gerekiyor. Markanın tutup tutmayacağı da garanti değil. Büyük şirketlerin kendi alanında böyle markaları satın alıp, devam ettirmesi her açıdan çok daha garanti bir yol. Zaten mevcut markaya ödenecek bedel kadar da yeni markanın bilinirliği sağlamak için tanıtım harcaması yapmak gerekecektir.

Ekteki fotoğraf, eskiden sinemalarda yediğimiz Alaska Frigo ambalajıdır; son yıllarda satılan ürünler daha farklı bir ambalajla pazarda bulunuyordu.

İyi Pazarlar…

2014/40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir