Pazar… Pazar… 2015/93

Pazar… Pazar…

Yerli işletmelerin pazarlama ve tanıtım faaliyetlerindeki bazı hataları gördükçe eleştirir, “Uluslararası şirketlerde böyle hatalar yapılmaz” deriz. Oysa uluslararası şirketlerin de hataları olabiliyor.

Bunları gördükçe, “Bunları yayınlamadan önce kontrol eden birileri yok mu?” ya da “Nasıl böyle hatalar yapıyorlar?” diye düşünmeden edemiyorum…

Geçen haftalarda güney illerimizin birinde bir Shell benzin istasyonunda ekte paylaştığım görseli gördüğümde, yine böyle düşündüm.

Shell Benzin İstasyonları motorlu araçlara akaryakıt veya motoryağı satan bir işletme, bir de istasyon içlerinde marketleri var.

Görsele “Bisiklet Dostu Olmasıyla Meşhur Shell” yazılmış. Şimdi insan düşünüyor, Shell nasıl “Bisiklet dostu” olabilir? Ne yapmış da “Bisiklet dostu” olmuş? Hem de bu konuda meşhurmuş… Peki biz neden bu çalışmaları bilmiyoruz ya da duymadık? Belki de bu konudaki halkla ilişkiler çalışmaları yeterli değil.

Shell, bisiklet dostu olmakla ilgili ne yapmış diye internetten bir araştırma yaptım. Bir tek Edirne’de Sazlıdere Shell istasyonunun bisikletçilerin uğrak yeri olduğunu gördüm, başka da bir bilgiye ulaşamadım. (1)

Bir tek Edirne’deki bayinin bisikletle ilgili çalışmaları, ülkemizde yaklaşık 1.000 adet kadar bulunan tüm Shell istasyonlarına mal edilebilir mi? (2) Yani diğer illerimizdeki benzin istasyonları da bu görseli kullanabilir mi? Bence bu görsel sadece Edirne için geçerli olabilir ve diğer istasyonları kapsayacak bir genelleme yapılamaz. Eğer bisikletle ilgili bilmediğimiz başka çalışmaları veya destekleri varsa, bana bildirebilirler; ben de buradan memnuniyetle yayınlayabilirim.

Bir ürünün ya da bir hizmetin “Meşhur” olabilmesi için, gerçekten o konu geçtiğinde akla ilk gelen markalardan biri olması gerekir. Bunun için de söz konusu ürün veya hizmetin biraz geçmişe dayanması ve ünün sürdürülebilir olması gerekmektedir. Eğer bu şartlara dayanmıyorsa, bir konuda kendi kendinizi “Meşhur” ilan etmeniz hiç inandırıcı olmaz ve müşterilerinizin gözünde komik durumlara düşmenize neden olabilir.

Kaynakça
(1) https://www.facebook.com/SazlidereShell
(2) http://www.shell.com.tr/aboutshell/at-a-glance.html

İyi Pazarlar 

2015/93

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir