Pazar… Pazar… 2016/136

Pazar… Pazar…

Hafta boyunca yaşadığımız terör saldırıları içimizi acıtırken ve üzerine gelen Gaziantep’teki düğüne yapılan canlı bomba saldırısı ve kaybettiğimiz 30 can ve 94 yaralı haberi moralimizin çökmesine neden oldu.

Oysa, ben burada Pazar sabahları kahvenin yanında kurabiye tadında yazılar yazıp, hem kendime, hem de sizlere bir nebze enerji vermeyi amaçlamıştım; pazar günümüz keyifli başlasın ve güzel devam etsin istiyordum. Hatta arada iş ve kariyer dünyasına yarayacak ip uçları vererek, minicik katkılar yapmaya çalışıyordum.

Ne yazık ki, öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki, sular bir türlü durulmuyor. Pazar sabahı kaleme almak istediğim konuları bir çok defa erteleyip, üzüntüleri ve dertleri paylaştım. Yine bu sabah kahvemi alıp, bilgisayarın başına oturduğumda “Onca olay varken, şimdi ne yazayım da, arkadaşlarıma enerji vereyim? Zaten bu terör olayları yüzünden içimiz kararmış durumda” diye düşünürken, bir anda okuduğum bir haber yüzümün aydınlanmasına neden oldu…

2016 Rio Olimpiyatlarında Güreş Serbest Stilde 125 Kg Milli güreşçimiz 25 yaşındaki Taha Akgül Dünya Şampiyonu olarak ilk altın madalyamızı aldı ve ilk defa Türk Bayrağını göndere çektirerek, İstiklâl Marşımızı çaldırdı. Bundan önce de bir çok Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında birincilikleri ve altın madalyaları bulunan, Yılın Sporcusu Ödülüne sahip, Üniversitede Beden Terbiyesi Bölümü öğrencisi Taha Akgül’ü tebrik ediyor ve tüm kalbimle başarılarının devamını diliyorum.

Onun bu başarısı ülkemiz adına gurur verici olmuştur; başka spor branşlarında da ülkemizi başarı ile temsil eden sporcularımız oldu. Ancak, 1 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalya ile şu anda ülkeler madalya sıralamasında 41. durumdayız.

Madalya alamayan, ancak yine de elinden geleni yaparak, olimpiyatlarda yer alan tüm sporcuları tebrik ediyorum. Ülkemizde bir çok sporcunun çok kısıtlı olanaklarla hazırlandığını, neredeyse hiç destek almadan, kendi imkânları ile bir takım turnuvalara katıldıklarını yakından biliyoruz.

Bir ülkenin 4 yılda bir yapılan böylesi önemli bir organizasyonda çeşitli spor karşılaşmalarında üst sıralarda tamamlamasının ardında yatan başka gerçekler de vardır. Ekonomik ve siyasi güç, eğitim, spor politikası ve burada sayamayacağımız kadar onlarca faktör sayesinde doğal olarak olimpiyatlarda da başarı gelmektedir.

Madalya sıralamasında şu anda ilk 10 ülkeye bir göz atarsak, durum net oarak görülmektedir:
ABD 116, Çin 70, İngiltere 66, Rusya 53, Almanya 41, Japonya 41, Fransa 40, Avusturalya 29, İtalya 26, Güney Kore 21 madalya.

Ülkemizin spor alanında çok daha büyük başarılara imza atacağı günlerin gelmesini diliyorum…

İyi Pazarlar ?

2016/136

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir