KİTAP ÖNERİM – 12

KİTAP ÖNERİM – 12

“Retail Stars” Perakende Mağazacılık Eğitim Programında eğitmen ve danışman olarak birlikte görev yaptığımız Değerli Arkadaşım Koray Tekay’ın “Müşteri Bu Işığın Altında Mı?” isimli bir kitap yayınladı.

80’li yıllarda çocukluk ve ergen öncesi dönemini yaşayan bir çok yaşıtı gibi, yaz tatilinin bir dönemini o zamanların gözde alışveriş caddelerinden biri olan Rumeli Caddesindeki bir ayakkabı mağazası sahibi bir esnafın yanında çıraklık yaparak, perakende mağazacılık serüvenine başlayan Sevgili Koray, ileri yıllarda hepimizin çok yakından tanıdığı markaların perakende mağazalarını yönetmiş, sonrasında kendi mağazasını açmış ve son olarak Türkiye perakende sektörünün önde gelen markalarına danışmanlık yapmaktadır.

Kitabını birkaç günde yutar gibi okudum ve gerçekten çok faydalı bilgiler edindim. Yıllardır gerek satış olsun, gerekse mağazacılık konularında olsun bir çok kitap ve yayın okudum, çok şeyi bildiğimi düşünüyordum, ama bu keyifli kitap sayesinde, aynen kitabın adı gibi, benim kafamda da bir ışık yandı ?

Yazar, içinde bir çok şekil ve grafik bulunan kitabının 34. sayfasında perakende mağazacılıkta katma değerli işler ortaya koyabilmek için 6 temel fonksiyonu bir uçak metaforu ile göstermiş. Sevgili Koray, kitabını yayınlanmadan önce yapmış olduğumuz bir toplantıda, bu şekli yazı tahtasına çizdiğinde çok ilgimi çekmişti ve anlattıkları bu konudaki deneyimlerini yansıtıyordu. Uçak şeklini kitapta görünce, ister istemez yüzüme bir gülümseme yayıldı.

Kitabın en çok dikkatimi çeken bölümleri “Perakende Matematiği” olarak tanımlanan “Veri/Bilgi Analizi ile Verimlilik Yönetimi” ile “Finansal Veri Yönetimi” oldu. Ancak bunların dışında “Ekip Yönetimi”, “Mağaza Yerleşimi” ve “Hizmet ve Satış Yönetimi” gibi bölümler de çok güzel kaleme alınmış.

Eğer perakende mağazacılık işi ile uğraşıyor veya bir girişimci iseniz, bu kitaba bir göz atmanızda fayda var diye düşünüyorum.

25.02.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir